Facebook gizlilik ayarları nedir ne işe yarar ?

0
980

Facebook’da Gizlilik Ayarlarınızı Yaparak Paylaşımlarınızın Kontrolünü Elinize Alın

Facebook‘un Gizlilik Ayarları, Facebook‘ta yayınladığınız veya paylaştığınız bilgilerin türlerini kimlerin görebileceğini belirlemenizi sağlar. Facebook, başkalarının profilinizde neler görebileceğini denetlemesine rağmen, sizin hakkınızda neler öğrenilebileceği konusunda endişeleriniz veya çekinceleriniz varsa, en iyi seçenek, bir Facebook profiline sahip olmak değildir.

Facebook arkadaşlarınız dâhil dünyanın dört bir yanındaki insanlara ulaşmak ve bu pazarla bağlantı kurmak için harika bir yoldur. Bir Facebook profili kullanmaya karar verirseniz ya da hâlihazırda bir hesabınız varsa, başkalarının sizinle ilgili neyi görebilecekleri ve zaman çizilesinizdeki paylaşımlarınızı kimlerin görebileceği üzerinde kontrol sahibi olmanız hiç de zor değildir.

İşte Facebook gizlilik ayarlarınızı ihtiyaçlarınızı karşılamak ve ayarlamak için bazı ipuçları;

Facebook’daki Gizlilik Ayarlarına Erişme

Facebook Gizlilik ayarlarınıza erişmek için:

Facebook’a giriş yapın.

Sayfanın sağ üst kısmında, hesap menüsüne erişmek için aşağı üçgen oku tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

Gizlilik Ayarlarını Seçin

Burada Facebook size gizliliği yönetmek için üç alan sunmaktadır:

Paylaştıklarımı kimler görebilir?:  Gelecekteki gönderilerinizi kimlerin görebileceğini yanındaki Düzenle’yi tıklayarak seçebilirsiniz; tıkladığınızda bir kutu açılır. Buradan “Herkese Açık“, “Arkadaşlar” veya “Yalnız Ben” i seçebilirsiniz. Daha Fazla Seçenek aşağı oku size, bir arkadaş listenizi, grubunuzu seçmenizi veya yayınlarınızı kimlerin görebileceğini özelleştirmenizi sağlar.

Benimle kimler iletişim kurabilir?:  İstenmeyen posta veya aldatmaca arkadaşlık taleplerinizi aldıysanız veya onlardan endişeleniyorsanız, sizinle iletişim kurabilecek kişileri kontrol edebilirsiniz. Seçenekleriniz “Herkes” veya “Arkadaşların Arkadaşları ” dır.

Aramada beni kimler bulabilir?: Facebook’da sizi bulan insanlar için üç seçenek vardır ve hepsini kontrol edebilirsiniz. Tıpkı “Düzenle” seçeneği gibi “Herkes“, “Arkadaşlar” veya “Arkadaşlarımın Arkadaşları” ve arama motoru seçeneği için “Evet” veya “Hayır” seçeneğini seçebilirsiniz.

Gizlilik ayarlarınıza erişmek için bir başka seçenek, Facebook sayfanızın sağ üst köşesindeki hesabınıza erişmek için aşağı okun yanında bulunan gizlilik kısayolları simgesini (menü simgesi olan bir kilittir) tıklamaktır. Buradan bir gizlilik denetimi seçebilir ve üç seçenekten birini (Paylaştıklarımı kimler görebilir, Benimle kimler iletişim kurabilir ve Birinin beni rahatsız etmesini nasıl durdururum?) seçebilir ve Facebook’un Gizlilik Temel Bilgileri’ne buradan da ulaşabilirsiniz.

 Facebook Gizlilik Ayarları için Arkadaş Listelerini Kullanma

Facebook profilinizde postlarınızı görenleri kontrol etmenin harika bir yolu, Facebook Arkadaşlar Listelerini kullanmaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, yayınlarımı Paylaştıklarımı kimler görebilir’de görebileceklerini belirlerken bu listelerden birini seçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu listeye bir yazı gönderirken de erişebilirsiniz. Mesajınızı yazdığınız kutunun alt kısmında, resim ekleme, diğer üyeleri etiketleme, duygu emoji ekleme, kontrol etme ve yayınınızı planlama gibi seçenekler bulunur. Bu simgelerin yanında, açılır menü, varsayılan ayar olan “Arkadaşlar” gibi. Kutuyu tıklarsanız standart “Genel“, “Arkadaşlar” ve “Sadece Ben” seçenekleri çıkar ve  “Diğer Seçenekler” i tıklarsanız, ayrıntılı arkadaş listelerinizi bulabilirsiniz.

Engelleme

Zaman Çizelgesi ve Etiketleme’nin altında, Ayarlar menüsünde, kısıtlı liste oluşturabileceğiniz, kullanıcıları, iletileri ve uygulama davetlerini engelleyebileceğiniz ve daha pek çok şey içeren Engelleme’yi görürsünüz. Sizi oyunlara davet eden insanlar tarafından sıkıldıysanız, bu bölümü mutlaka kontrol ediniz.

Mobil Cihazlardaki Facebook Gizlilik

Mobil cihazınızda gizlilik ayarlarını da yapabilirsiniz. Ayarlar seçeneklerini bulmak için Facebook uygulaması bilgilerinize bakmanız gerekmektedir. IPhone’da, uygulamanın altındaki menü simgesini tıklayın ve Ayarlar veya Gizlilik Kısayolları bölümüne gidin. Yukarıda listelenenlerle aynı seçeneklere sahip olursunuz.

 

Tıklayınız