Facebook Canlı Yayın nasıl yapılır?

0
1217

Facebook, sayısı günden güne artan ve Periscope, Twitter, Switch gibi uygulamalara rakip olabilecek canlı yayın yapma özelliğini kullanıcılarına sundu. Android ve iOS işletim sisteminde kullanılabilen canlı yayın nasıl yapılır, Facebook’ta nasıl canlı yayın yapabiliriz, yayın yapmak için nelere ihtiyacımız var gibi soruların yanıtı için aşağıdaki adımları takip edin.

Facebook dünya genelinde en çok tercih edilen sosyal medya sitelerinden biri. Bu kadar talebi olmasının başında ise elbette ki kendini sürekli geliştirmesi ve güncellemesi geliyor. Facebook’un yaptığı son güncellemelerden kullanıcıların canlı yayın yapabilmesi. Bulunduğunuz yerden telefonun kamerasıyla canlı kayıt yapma olanağı tanıyan Facebook’ta herhangi bir uygulama yüklemeniz gerekmiyor.

Facebook’ta canlı yayın yapmak: (Resimli Anlatım)

  • Facebook uygulamasını başlatın.
  • “Ne düşünüyorsun?” ‘a bir kez dokunarak ek seçenekleri görüntüleyin.
  • Canlı Yayına Geç’e basın.
  • Kamera ve Ses (Mikrofon) iznini onaylayarak İzin Ver’e basın.
  • Yayın yapmak istediğiniz kesimi geçin. (Herkese Açık, Özel gibi.)
  • Canlı Yayına Geç’e dokunun.
  • 3 saniye sonra yayın uygulaması başlatılacaktır.

facebook-canli-yayin

Canlı yayını dilediğiniz vakit sonlandırabilir, yayını kaçıran, başkasıyla paylaşmak istediğiniz kişilerle veya daha sonra izlemek üzere kaydedebilirsiniz.

Not:  Canlı yayın süresi en kısa 5 saniye olabilir.

Facebook canlı yayın için hangi şartlar gerekiyor?

Güvenlik açısından yayın yapabilmek için Facebook hesabınızın onaylı olması gerekmektedir. Yayın ön veya ana (arka) kamera ile çekilebilir.

Hangi telefonlarda yayın yapılır?

Cihazınızın işletim sistemi iOS (iPhone,iPad) veya Android (Samsung Galaxy, HTC, LG, General Mobile, Sony Xperia, Huawei vs.) olmalıdır. Nokia Lumia (Windows Phone) cihazlarında şuan için canlı yayın yapma özelliği kullanıma açık değildir.

Facebook canlı yayın yapan kişileri veya sayfaları nasıl görebilirim?

Yapılan canlı yayınlardan önceden haberdar olmak için kişi veya sayfaya abone olmanız gerekiyor. Bu sayede yayın başladığında size bildirim olarak gelir ve tıkladığınızda canlı yayın sayfasına gidebilirsiniz.