Erişilebilirlik Nedir?

0
47

Erişilebilirlik Nedir?

Erişilebilirlik, görme ve işitme bozukluğu yaşayan ve bu yetilerde beceri eksikliği yaşayan kullanıcılar için cihazın daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlayan bir özelliktir. Farklı seçenekleriyle birlikte Android ve IOS işletim sistemine sahip cihaz kullanıcılarının işlerini kişisel ve sosyal olarak büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Erişilebilirlik özelliği sayesinde duyma problemi yaşayan kişiler için telefona arama geldiğinde flaş yanıp sönmesi olarak uyarı gönderilmektedir.

Erişilebilirlik Kısayolu Nasıl Açılır?

Erişilebilirlik kısayolu sayesinde görme engelli kullanıcılar için TalkBack dahil farklı erişilebilirlik araçları kolaylıkla kullanıma açılabilir. Erişilebilirlik kısayolunu açmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir;

  1. Cihazdan Ayarlar uygulaması açılır.
  2. Erişilebilirlik açıldıktan sonra Erişilebilirlik kısayolu açılır.
  3. Üst tarafta bulunan Erişilebilirlik kısayolu açılır.
  4. Kısayolun kullanılması için ses tuşlarına ikisi birden olmak üzere üç saniye basılı tutulur.

Görme Engelli Kullanıcılar için Talkback Özelliği

           Engelli Kullanıcı dostu Talkback seçeneği özellikle göz problemi, görme bozukluğu yaşayan kullanıcılar için cihazı kolay kullanım imkanı sağlar. Talkback özelliği aktif konuma getirildiğinde normal kullanım özellikleri dışında farklı dokunuş ve titreşim bildirimi sağlayacaktır. Cihazda gezinirken dokunulan ve etkin hale getirilen şeyleri açıklar ve sesli olarak geri bildirim sağlar. Bu sayede görme engelli kişi yaptığı işlemden emin olacak ve bu da işini kolaylaştıracaktır.

Talkback ayarlarında farklı yardımcı program seçenekleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında; klavye geri bildirimini diğerlerinden ayırt edebilmek için ses tonu değişikliği, basılan tuşların sesli söylenmesi için klavye yankısı, medya ile ses düzeyini ayarlamak için konuşma ses düzeyi ayarlaması, yakınlık sensörü sayesinde konuşmayı durdurma seçeneği ve telefon çaldığında arayan kimliğini sesli söyleme özellikleri bulunur.

Erişilebilirlik Uygulamasının Sağladığı Diğer Özellikler

İşitme ve duyma engeli yaşayan ve becerilerinde yetersizlik olan cihaz kullanıcıları için erişilebilirlik uygulamasının pek çok farklı özelliği bulunmaktadır.

Renk Düzeltme özelliği, renk körlüğü problemi yaşayan kullanıcılar için renk körlüğünü telafi edecek uygun düzeltmeler sağlar.

Şifreleri Sesli Olarak Oku özelliği Talkback özelliği gibi şifrelerin sesli olarak okunmasını ve kontrol edilmesini sağlar.

Yazı Tipi ve Görüntü Boyutu seçeneği, görmede problem yaşayan kullanıcılar için yazıların ve görüntülerin boyutlarının ayarlanabilmesini sağlar.

Güç Düğmesinin Çağrıyı Sonlandırma özelliği, istenmeyen bir çağrıda tek bir tuşla aramayı sonlandırmayı mümkün hale getirir.

Büyütme özelliğiyle birlikte ekranı daha iyi görmek isteyen kullanıcılar ekranı yakınlaştırabilir ve istedikleri şekilde büyütebilirler.

Seç ve Dinle seçeneğinin açılmasıyla birlikte ekranda seçili ögeler sesli okunabilir ve açıklamaları dinlenebilir.

 

Tıklayınız

Adil Seçim Uygulama İndir

Bildirim Hatırlatıcısı Nedir?