Durum Çubuğundaki Pil Yüzdesini Nasıl Gizleyebilirim?

0
22

Samsung cihazlarda bildirim ve durum çubuğu olmak üzere iki ayrı türde gösterge bulunur. Cihazda ki bildirim çubuğu telefona gelen bildirimleri gösterirken, durum çubuğu yüzde kaç şarj kaldığını, bluetooth ve wifi gibi çalışan uygulamaları gösterir. Ancak durum çubuğunda yer kaplayan bu göstergeler kimi zaman boş yere ekranı kaplar. Bu göstergeleri gizlemek için yapılması gereken ilk olarak cihazın ‘Ayarlar’ kısmına gelerek ‘Sistem UI Ayarlayıcısı’ alanını etkinleştirmektir. Bu kısmı yapabilmek için bildirim çubuğunu iki kez aşağıya çekerek üzerinde bulunan ayarlar işaretini açmak gerekir.

Açılan ekranı aşağıya kaydırarak, Sistem UI Tuner seçeneğine basmak gerekiyor. Tuner kısmına bastıktan sonra cihazın durum çubuğunda görüntülenen liste önünüze çıkar. Bu liste içerisinde aktif olan şarj yüzde işareti, wifi ya da bluetooth gibi özellikleri kapatarak göstergenin durum çubuğunda gizlenmesini sağlamak mümkün olur. Birçok faydası olsa da bu göstergeleri cihaz ekranında görmek istemeyen kişiler Sistem UI Tuner ile bu özelliği kapatma imkanına sahiptirler. Kapattıktan sonra tekrar açmak istenirse, aynı yöntem kullanarak bu defa durum çubuğu üzerinde gösterilmek istenen her özelik, aynı işlemi yaparak aktif hale getirilir.

Pil Yüzdesinin Gösterilmesinde ki Faydalar Nelerdir?

Cihazı için şarj aleti yanında olmayan herkes her an şarj bitme stresi altında cihazını kullanır. Ancak şarjın yüzde kaç olduğunu görmek, telefonun aşağı yukarı ne kadar süre daha çalışabileceğini tahmin etmenizi sağlar. Acil durumlarda önlem almaya yardımcı olur. Ayrıca cihazın çok sayıda uygulamaları varsa veya yeni bir uygulama cihaza yüklenmişse bunun şarj ömrünü ne kadar etkilediğini anlamak mümkün olur. Bazı uygulamalar şarj oranına direk etki ederek cihazın batarya ömrüne de zarar verir.

Durum Çubuğu Özelikleri Neden Önemlidir?

Cihazlarda ki android sistemi telefonun akıllı olmasına yani bazen tek dokunuşla bir takım uygulamaları çalıştırmayı sağlar. Bu nedenle cihaz üzerinde hangi uygulamanın açık olduğunu bilmek önemli olur. Ayrıca boş yere wifi ya da bluetooth sisteminin açık kalması şarj ömrünü azaltacağı gibi boş yere cihazın bir uygulama için çalışmasına da etki etmiş olur.

Özelikle tuş kilidi ile güvenlik önlemi kullanmayan kişilerin cihazlarında bu ayrıntıya daha çok dikkat etmek gerekir. Kişi her an için durum çubuğunda ki gösterge sayesinde açık olan bir uygulamayı fark etmiş olacaktır. Ayrıca çalar saat gibi kişisel ayarları da burada görmek mümkün olduğu için kişi bu gösterge ile özelliğin devam ettiğini ve açık olup olmadığını kontrol etmiş olur.

 

Tıklayınız

 

İphone’da Wi-Fi’niz arızalandı mı? Nasıl Düzeltilir?

LTE nedir, ne anlama gelir?