Dünyanın en büyük boyutlu Hafıza Kartı: SanDisk

0
912

SD ve MicroSD kart üreticisi SanDisk, hafıza kartı boyutunu 512 GB’a taşıyarak, dünyanın en geniş kapasitesine sahip hafıza kartını üretti. Sektörde Large olarak nitelendirebileceğimiz kartlara meydan okuyarak XXL ‘ı çıkardı.

Eskiden bir dosyayı depolayabilmek için bilgisayarlara, DVD’lere ya da daha büyük aygıtlara ihtiyaç duyarken teknolojinin her geçen gün ilerleme kaydetmesi bizi rahata ve refaha yönlendiriyor. Bunun en bariz örneği de SanDisk firmasının gidişatı. Veri depolama alanında hizmet veren SanDisk bundan 11 yıl önce 512 MB hafıza kartı çıkarmış ve dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

sandisk-logo-512-gb

2014 yılında bu 512 MB hafızalı kartın 1 kat daha büyük boyutlusunu çıkarması yüzümüzde hafiften bir tebessüm uayndırıyor. Bu haber en çok da HD kayıt alan fotoğrafçıları ve telefon kullanıcılarını sevindirecek. Bundan önce kocaman boyutlu dosyaları aktarmak bir çileyken yakın zamanda bu olumsuzluktan eser kalmayacak.

Teknolojinin dönüm noktalarından biri olan bu gelişme ileride daha büyük boyutta SdKartların önünü açacak gibi görünüyor. Lafı daha fazla uzatmadan Sandisk 512 GB SD kartın özelliklerine ve fiyatına göz atalım. Saniyede 90 MB veri yazabilen Sd Kart UHS Speed Class 3 kayıt yeteneğine sahip. Isıdan, sudan ve darbelerden etkilenmiyor. X-Ray geçişlerinde ise sıkıntı yaratmıyor. Ancak fiyatı daha yepyeni bir ürün olduğundan dolayı oldukça yüksek. Eğer bu hafıza kartına sahip olmak istiyorsanız 800 dolar gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ufak bir benzetme yapmak gerekirse LG G3’ün üzerine 400 lira ekleyip bu hafıza kartını alabilirsiniz.