Drone Nedir?

0
24

Teknolojinin gelişimi ile birlikte insan hayatına giren mucize araçlardan biri olan dronelar çok sayıda sektörde kullanılabiliyor. Farklı çeşitleri bulunan bu küçük helikopterler ile film çekimlerinin yapılabilmesinin yanında bazı inşaat ve restorasyon firmaları tarafından yapının havadan fotoğraflarının alınması ve projelere uygulanabilmesi için de kullanılabiliyor. Bu cihazlar aynı zamanda ziraat sektöründe bile kullanılabiliyor.

Havada uzun süre kalabilmesi ve kumanda ile yönetilebilmesi nedeniyle ulaşılamayacak bölgelerin çekiminin yapılmasının aynında daha iyi çözünürlük kalitesi ile film senaryolarının en iyi şekilde çekilebilmesini de sağlıyor. Droneler ile özellikle bazı senaryoların kesintisiz çekilebildiği biliniyor. Çünkü çekim kalitesi oldukça yüksek ve açı istenildiği şekilde ayarlanabiliyor. Bu sayede de kesintisiz çekim sağlanabiliyor. Ayrıca bazı zirai ürünlerin kaliteli ve yeterli derecede ilaçlanması ya da gübrelenmesi için de kullanılabilmekte. Bu sayede kullanıcısına hem fazla ilaç kullandırmayarak hem de insan gücüne gerek kalmadan yapılan ilaçlama ile ekonomi sağlıyor.

Restorasyon yapan inşaat firmaları için de ayrı bir güzellik getiriyor. Özellikle anıt özelliği taşıyan bazı tarihi yapıların üst bölgelerinin ya da insan gücü ile görüntü alımının sağlanamadığı bölgelerde çekim yapılmasını sağlıyor. Böylece de yenileme için neler gerekli olduğunun tespiti çekimler sayesinde belirlenmiş oluyor. Yeterli yüksekliğe çıkarak orada istenilen miktarda kalabilmeyi sağlayan bu cihazlar sayesinde istenilen görüntü kalitesinde çekimler elde edilebiliyor.

Drone Çeşitleri Nelerdir?

Drone çeşitleri kullanıldığı sektörle bağlantılı olarak değişmektedir. Ayrıca her sektör için kullanılan cihazı görüntü kabiliyetinin yanında havada kalma süresini ve ne kadar yüksekliğe çıkabileceğini belirleyen bazı farklı donanımlar bulunmaktadır. Drone gücü ile doğru orantılı olarak çekim kalitesi ve kullanım kolaylığı getiriyor. Örneğin bir film stüdyosunda kullanılan bir cihazı en az yarım saat havada kalması önemli fakat bundan daha fazla sürede havada kalabilen cihazlar da bulunmakta olup bu cihazların modeli daha yüksek oluyor.

Fiyatları da bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. Restorasyon işleri için kullanılan cihazların ise yarım saatten fazla havada kalması pek gerekmiyor. Çünkü bu çekimler daha kısa sürede bitirilebiliyor. Fakat bu durumda da cihazın ne kadar yüksekliğe çıktığı ve manevra kabiliyeti önemli oluyor. Çünkü tarihi eserlerin oldukça yüksek olduğu ve bu yüksek bölgelerde bazı girinti ve çıkıntıların görüntülenmek istendiği zamanlar olabiliyor. Bu gibi işler için üretilen droneler de bu doğrultuda tasarlanıyor.

Tarım ürünlerinin ilaçlanması ve gübrelenmesi için kullanılan cihazlar için ise en önemli özellik ilaç deposu kapasitesi ve fıskiye özellikleri oluyor. Çünkü ürünün üzerine eşit miktarda ilaç dökülmesi önemli oluyor. Ayrıca deponun kapasitesi de büyük alanların kısa sürede ilaçlanmasına olanak sağlıyor.

Drone Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Drone kullanımı sektörel açıdan büyük rahatlık getiriyor. Hem insan gücü yönünden hem de zaman yönünden ekonomi sağlıyor. Daha az insan ile daha büyük işler kısa sürede bitirilebiliyor.

 

Tıklayınız