Çocuklara Kodlama Ve Yazılım Öğretmek

0
3

            Bilgi, çağımızın en büyük silahı olmaya devam ediyor. Teknoloji günümüzde her geçen gün devleşip, hızına yetişilemeyecek hale geliyor. Kodlama ve yazılım öğretmek; çocukların daha nitelikli hale gelmesine, geleceğe ayak uydurmasına zemin hazırlayacaktır. Gelecekte yazılımın öneminin artacağı, yazılımın olmadığı tek alanın hizmet sektörü olacağı öngörülmektedir. Kodlama ve yazılım bilgisi bakımından yetersiz kalan ülkeler, dünya devleri karşısında zorlanacaktır. Teknolojik açıdan kendini muhtaç hissedecektir.

 Eğitimlerin Amacı

            Bir çocuk ileride hangi mesleği seçerse seçsin ondan günümüz teknolojisine ve geleceğe yön verecek teknolojik gelişmelere hakim olması beklenecektir. Yaşamımızın bir parçası haline gelen dijital dünyada kodlama eğitimi, okuma-yazma bilmek kadar gerekli hale gelmiştir. Çocukluktan başlayan bir kodlama eğitimi daha verimli ve kalıcı olacaktır. Çünkü kodlama bir başka dil öğrenmeyle benzerlik gösterir. Bu yüzden çocukları yazılım ve kodlama terimleri ile erkenden tanıştırmak gerekir. Kodlama eğitimi, çocuğun hayal ettiği oyun ve uygulama yazılımlarını kendi yazdığı kod ile oluşturup geliştirebilme fırsatını sunar. Böylece çocuk yaratıcılık vasfını geliştirir, çok önemli projelere imza atar.

 Kodlama ve Yazılım Öğretmenin Önemi

            Kodlama çocuğun özgüvenini geliştirir. Hayal ettiği, tasarladığı projeleri üreten çocuk insanlara faydalı olduğunu hisseder. Kendi projelerini insanlara tanıtması çocuğun güçlü hissetmesine sebep olur. Yazılım ve kodlama eğitimi farklı alanlardaki başarıyı ve öğrenme becerilerini de yükseltir. Çocukların okullarda aldığı eğitim programlarındaki soyut kavramlar, anlamakta zorlandıkları bir konudur. Kodlama ve yazılım eğitimi alan çocuk, soyut kavramları görselleştirebildiği için daha rahat kavrayabilir.

            Yazılımsal düşünme tarzı, kodlama yaparken oluşturduğu mantıksal yaklaşım; gerçek hayattaki karmaşık problemlerin çözümüne de destek olur. Yapmış olduğu veri analizi ve organize etme becerisi, karşılaşacağı her sorunu parçalara bölüp yönetebilmesini sağlar. Akılcı düşünür ve farklı bakış açıları geliştirir. Denklemler ve döngüler gerçek hayattan bağımsız değildir. Bilgisayar bilimi sosyal bir bilim olup, insana nasıl düşünmesi gerektiğini öğretir. Sistematik düşünme becerisi gelişir. Alternatif yollar ve çözümler üretme yeteneği kazanır. Problem çözme yeteneği artan çocuk, karşılayacağı zorluklarla daha kolay başa çıkar. Analitik düşünür, olay ve durumların arasındaki ilişkileri daha iyi kavrar.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular