Çift Ön Kamera Özelliği Nedir? Dual Kamera Nasıl Kullanılır?

0
27

Çift Kamera Özelliği Nedir ve Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Birçok akıllı telefonun yeni sürümlerinde tamamen farklı ve alternatif bir model olarak geliştirilen çift kamera birçok farklı özelliği bünyesinde barındıran, çok yönlü ve teknoloji destekli bir telefon hizmetidir. Bundan önce telefonlarda tek bir kamera çalışmakta, hem ön hem de arka çekimlerde aynı kameranın lensleri kullanılmakta idi.

Ancak getirilen çift kamera özellikleri ile birlikte artık farklı lenslere sahip ve görüntü kalitesi bakımından istenen ve talep edilen tüm avantajları kullanıcılarına sağlayan bir format geliştirildi. Bu lensler hem renkli çekimler hem de siyah beyaz çekimler için ayrı kodlara ve çalışma birimlerine sahip. Ancak aynı telefon içerisinde aynı anda çalışmaları da görüntü kalitesini bozmadıkları gibi bilakis ortaya çok daha net ve fotoğraf makinesi kalitesinde resimler çıkmasını olanaklı hale getirmektedir. Çok daha detay içeren ve ayrıntıları ön plana çıkaran fotoğraflar çekmek için sadece amatör olarak değil profesyonel olarak fotoğrafçılık sanatı ile ilgilenen herkes bu yeni çıkan cihazları denemekte ve memnuniyetlerini dile getirmektedir. Bu çift kameralı telefonların bir diğer özelliği ise istenilen sanal derinliği ortaya çıkarıyor oluşudur.

Sanal derinlikli görüntüler elde etmek ve çekilmekte olan özneyi ön plana çıkarmak için diğerine oranla daha düşük çözünürlüklü olan kamera tercih edilmelidir. Bu sayede arka plan biraz daha bulanık bir görüntü ihtiva ederken ön plan daha billur ve görünür olmaktadır. Her iki kamera da ayrı diyaframlar ve mercekler mevcuttur. Odaklanma sistemleri de aynı olan bu kameraları diğerinden ayıran bir diğer ölçüt ise hepsinin tek renkli olmasıdır.

Dual Kamera Özellikleri ve Kullanımı

Kullanıcılar tarafından büyük bir kolaylık kullanılmakta olan dual kamera seçenekleri oldukça pratik bir uygulama alanına sahip. Önceleri tek kameralı telefonlarda olduğu gibi bir kamera simgesi yerine iki kamera simgesi bulunuyor. Bu simgelerin her biri çift kameraya sahip telefonların bir diğer unsurunu yansıtıyor. Bu nedenle hangi kamerayı kullanacağına karar veren telefon sahipleri bu simgenin üstüne tıklayarak çok rahat bir şekilde periyodik fotoğraf çekimlerini gerçekleştirebiliyor.

Sanılanın aksine çift kamera sistemleri telefonları yavaşlatmıyor. Bilakis tek kamera ile donatılmış olan telefonların aksine çok daha hızlı bir şekilde çalışıyor. Bunun en büyük nedeni ise yazılım bakımından telefonların çok daha güçlü bir formata sahip olması ve artık kamera sistemlerinin çok daha az yer kaplayacak şekilde bu telefonlara entegre edilmesi. İkinci kamerada RGB filtresi bulunmaktadır ve bu özellik de profesyonel fotoğraf biçimlerinin üretilmesi için ideal standartlara sahiptir. Çekime başlayan telefon sahipleri iki kameranın görüntüsü bizzat yazılım tarafından birleştirilir. Bu sayede tek kameralı fotoğraflarda çok fazla oranda ortaya çıkan karıncalanma bu çift kameralı özellikler sayesinde tamamen ortadan kaldırılır. Hem geniş açılı hem de dar açılı fotoğraflar için dual kameraların kullanımı günden güne artmaktadır.

Canlı Odak Nedir ve Kullanıcılara Sağladığı Avantajlar

Üç boyutlu çekimlerde sağlanmak istenen ve söz konusu fotoğrafları apayrı bir sanatsal işleve sokan derinlikli fotoğraflar için canlı odak kullanılmalıdır. Çift kameralı telefonlarda canlı odak sistemleri entegre bir halde çalışmakta, yakalanmak istenen tüm görüntülerin görsellerinin oluşturulmasını olanaklı hale getirmektedir.

Son Konular

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz