Google Chrome’da daha az veri harcayın (Android)

0
748

Google’ın Android kullanıcılarına sunduğu özelliklerden biri de veri tasarrufu. Türkiye’de bildiğiniz üzere sınırsız mobil veri paketi bulunmuyor. Sınırsız internete sahip olsak bile belirli bir kullanımın ardından hızımız devasa boyutta düşüyor. Google’da gezinirken, web tarayıcıdan sörf yaparken daha az internet harcamak istiyorsanız veri tasarrufu özelliğini etkin hale getirebilir, internetin daha uzun süre gitmesini sağlayabilirsiniz.

Veri tasarrrufu ne işe yarar? 

Chrome Android telefonda önbellekleme sistemini kullanarak önceden ziyaret ettiğiniz siteleri bellekte tutar ve ikinci bir ziyaretinizde site dosyalarını indirmek yerine belleğindeki dosyaları kullanır. Böylelikle hem siteler çok daha hızlı açılır hem de internet paketini daha tasarruflu kullanmanızı sağlar. Bunun yanında web gezintisinde dosyalar ilk olarak Google sunucularında barındırılır ve sıkıştırılarak daha düşük boyutta dosya indirmeniz sağlanır.

Android Veri Tasarrufu Ayarları 

Google veri tasarrufu işlevini kullanarak aktifleştirme / devre dışı bırakma , tasarruf edilen veri oranı yüzde/gb cinsinden öğrenebilirsiniz. Kota dostu Chrome entegre edilmiş tasarruf özelliğinin konfigürasyonu:

Nasıl açarım/kapatırım? 

 • Google Chrome tarayıcısını başlatın.
  google-chrome-veri-tasarrufu-mobilgim
 • Seçenekler ikonunu kullanarak Ayarlar’a gidin.
  google-chrome-veri-tasarrufu-mobilgim-2
 • Gelişmiş > Veri Tasarrufu’na basın.
  google-chrome-veri-tasarrufu-mobilgim-3
 • Kapalı veya Açık olan durumu istediğiniz konuma getirin.
  google-chrome-veri-tasarrufu-mobilgim-4
 • Örnek: 2.03 GB veri için 390MB sıkıştırılma yapılarak 1.64GB indirme yapılmış.google-chrome-veri-tasarrufu-mobilgim-5

Veri tasarrufu ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Veri tasarrufu çalışmıyor, 0 gösteriyor sorununa ilişkin Proxy ayarlarının yapılandırılması ve Gelişmiş seçenekler ayarından deaktif duruma getirilmesi gerekebilir.
 • SSL sertifikası olan sitelerde veya gizli modda özellik çalışmaz.

Daha fazla bilgiye ulaşmak ve konu ile ilgili yardım almak için yorum panelini kullanın.