Cardboard İndir

0
26

Cardboard Nedir?

Akıllı telefonlarda kullanılmakta olan bir sanal gerçeklik sağlamakta olan uygulamadır. Uygulama google mühendisleri olan David Coz ve Damien Henry tarafından geliştirilmiştir.

Cardboard Ne işe Yarar?

Hiç bir şekilde hareket etmeden farklı mekanları ziyaret etme ya da 3 boyutlu olan YouTube videolarını izleme imkanı verilmekte, google earth aracılığıyla farklı ülkelerin, sokakların ve mekanların gezme imkanı bulunmaktadır.

Cardboard Özellikleri?

Uygulama özel gözlüğü ile 360 derece yayın izleme özelliği bulunmaktadır. Telefon uygulaması olarak kullanım özelliğine sahiptir.

Cardboard Nasıl Kullanılır?

Cardboard uygulaması için bir adet karton kutu, 4A boyutunda kağıdın, 40 mm odak mesafesine sahip olan özel lenslerin, kauçuk bant, mıknatıs, makas ve yapıştırıcının, akıllı cep telefonunun bulunması yeterlidir. Karton kutu ve sayılan malzemelerle basit bir şekilde cardboard gözlüğü yaratılabilmektedir. Uğraşmak istemeyenler ise yine gözlüğü satın alınarak uygulamayı kullanılabilmektedir. Uygulamanın telefona yüklenmesi ve gözlüğün bulunması da yeterli olmamakta olup yükleme yapılan telefon ekranı en az 5.2 büyüklüğünde olmalıdır.

Cardboard Nasıl İndirilir?

Tüm ıos, windows Phone ve android telefonlara uygulama ‘cardboard’ yazılarak kolaylıkla yüklenebilmektedir. Günümüzde 160 milyondan fazla kişi tarafından uygulama indirilmiş olup günlük hayatları içerisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Cardboard Neler Sunuyor?

Cardboard sayesinde çok düşük bütçelerle reklam imkanları sunulmaktadır. Günümüzde otel ya da mekan tanıtımlarında, emlak sektöründe oldukça kullanılmaktadır. Uygulama sayesinde 360 derece izlenim imkanı sunulmaktadır. Dünyada ikinci kez Atv kanalında 360 dereceli kamera ile canlı olarak maç yayını yapılmıştır. Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanmış olan Ziraat Türkiye kupası finali yayınlanmış ve uygulamanın sayesinde uygulamayı kullanan kişiler tarafından izlenebilmiştir. Bu sayede artık tv yayınları ve sinemada da 360 dereceli yayın özelliği daha sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Uygulamanın sayesinde ayrıca Tour Guide uygulaması ile yerel bir rehberle Versay Sarayı ziyaret edilebilmektedir.

Exhibit ile kültürel eserleri ziyaret edilebilmekte ve photo sphere uygulamasıyla da ayrıca çekilen fotoğraf kürelerine bakılabilmektedir. Uygulama ve gözlüğünün trafik esnasında ya da dikkat gerektiren durumlarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Bunun nedeni uygulama kullanılırken insanı gerçek hayattan koparmaktadır. Tamamen sanal gerçekliğe insanı çekerek bulunan ortamdaki bağları koparmaktadır. Ayrıca gözlük ilk kullanımı sonrasında kullanan kişide hafif baş dönmesi yaratsa da kısa süre içerisinde düzelebilmektedir.

Cardboard
Cardboard
Developer: Google LLC
Price: Free

 

Google Cardboard
Google Cardboard
Developer: Google, Inc.
Price: Free
Tıklayınız