Büyük annem ve büyük babam için en iyi telefon nasıl seçilir ?

0
820

Günümüzde artık her şeyi akıllı telefonlarda yapmaktayız. Banka uygulamaları sayesinde banka ya gitmiyor, mesajlaşmak, görüntülü görüşme için İnternet, konumumuzu belli etmek için sosyal ağları, gazete okumak için bile artık büfeye gitmiyor gazete uygulaması indirip okumaya başlıyoruz. Ülkemizde genç nüfusun hemen hemen hepsi akıllı telefonları kullanmakta ve bunu ebeveynleri ile paylaşmak istemekte. Uzakta olan anne ve babanıza torunun fotoğrafları göndermek için artık bir akıllı telefon gerekmekte. Peki nasıl bir telefon seçmeliyiz?, neler dikkat etmeliyiz?

Ekran özellikleri

Bir akıllı telefonun bence en ideal ekran boyutu 4.5” ve 5.0” arasında olanıdır. hem yazı puntosu büyüklüğü ayarlanabilir. hem de gözlük kullanıyorsak bir arama geldiğinde ya da mesaj onu gözlüksüz de cevaplamak kolay olacaktır.

Kamera

Piyasada ki tüm telefonlarda artık iyi birer fotoğraf kalitesi sunmaktalar. Ama gene de bir değer biçmek gerekirse ön kamerası en az 5 mp olması hem görüntülü görüşmede hem de turistik gezilerinde selfi yapmak istediklerinde doyurucu bir fotoğraflar sağlayacaktır. Arka kamerası ise 8 mp olmalı ki daha net fotoğraflar çekebilsin.

Hafıza durumu ve Ram

Bunda 3 sene önce olsaydı. 8 gb dahili hafıza çok fazla gelirken, Şimdi 8 gb dahili hafızasına sahip cihazlar sistem belleği yetmemekte. tercih ettiğiniz cihazın en 16 gb olması sistem belleği, uygulamaların kapladığı yer, fotoğraf, video ve müzik için yeterli olacaktır. Hafıza kart yuva girişinin de olması extra bir avantaj sağlayacaktır. Galeriyi hafıza kartında saklarsanız fotoğraflarınız kaybolmaz ve yedeklemiş olurlar. Ram belleği ise en az 1.5 gb olmalı ki güncellenen uygulamalarda devamlılık sağlasın.

Erişebilirlik

Bir çok akıllı telefonda görme engelli ve duyma engelli kullanıcılar için yardımcı menü bulunmakta. görme engelliler için talkback menüsü ile sesli olarak geri bildirimde bulunmakta, yazı boyutunu istediğiniz büyüklüğe getirmekte, yazı tipini yüksek kontrast olarak ayarlama, büyütme haraketleri, gezinme yaklaştırma, bildirim hatırlatıcı, renkleri tersine çevirme (negativ renkler) kullanabiliyorsunuz. Duyma engelliler için ise bir arama, mesaj ve alarm çaldığında arka kamera daki flaşlı bildirim alabiliyorsunuz. tüm sesleri tek tuşta kapatabiliyorsunuz, alt yazı seçenekleri kolaylıkla menü hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ayrıca ses algılayıcılar sayesinde kapı zili ve bebek ağlamasını algıladığında uyarı alırsınız.

Kolay mod

Samsung’un bazı modellerinde kolay mod uygulaması işinize çok yarayabilir. Bu mod sayesinde istediğiniz uygulamalar büyük büyük yazılar halinizde karşınızda. Yaşlılar için rehber yazısı büyük telefon arıyorsanız, tam onlara göre. Parmağınızı soldan sağa doğru kaydırdığınızda en sık aradığınız kişileri rehberden ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak; verdiğim bu telefon özellikleri yeterli ölçüdeler. Gerisi kullanıcının kullanım koşullarına kalmış. Sizce en uygun telefonlar hangisi ? En ideal telefon özellikleri nelerdir?

 

Tıklayınız