Bu yöntemle parmak izinizin kopyası alınabilir

0
1337

Geçtiğimiz yıllarda akıllı telefon dünyasına katılan ve Samsung, iPhone gibi modellerin ardından gelecekte diğer akıllı cihazlara da gelmesi beklenen parmak izi sensörü özelliği güvenli alışveriş, giriş yapma, telefon açma itibariyle güvenliği yüksek olarak görülebilir. Ancak bugünlerde gerçekleşen bir olay bu konuda bizlere tedirginlik yaşatabilir.

Dünyaca en ünlü ve büyük hackler gruplarından Chaos Computer Club’ın üyesi Starburg’a göre, farklı açılardan parmağın fotoğrafları alındığında, parmak izinin kopyalanması mümkün. Starburg, bu işin kolay olduğunu ve VeriFinger kullanılarak yapılabileceğini söylüyor. Starburg arkasında durduğu bu yöntemi ise resimle kanıtlamış. Alman Bakan Ursula Von der Leyen’in farklı açılarla çekilmiş fotoğraflarını kullanan Starburg parmak izi kopyalanması konusunda tüm kullanıcıları uyarıyor.

parmak-izi-kopyasi-telefon-tehlike

Bu yöntemle parmak izinin kopyalanması her ne kadar saçma gibi görünse de sosyal ağlarda ve diğer sitelerde paylaştığınız fotoğraflarınız başınıza bela açabilir. Telefon kamerası özelliklerinin gelişmesi, yüksek çözünürlükte fotoğraf çekmenize olanak tanıdığından, parmağınızın tümüne erişilebilecek görsellerinizi paylaştığınızda kırpma metoduyla parmak iziniz çoğaltılabilir ve siyah şapkalılar tarafından kişisel bilgileriniz ve verileriniz tehlike altına girebilir.