Bildirim Hatırlatıcısı Nedir?

0
55

Teknoloji ve bilişim çağının akıllı telefon kullanıcıları için getirdiği en büyük avantajlardan birisi olan bildirim hatırlatıcısı, akıllı cihazlarda bulunan işlevsel bir özellik olup hayatı kolaylaştırmak adına oldukça fayda sağlar. Bildirim hatırlatıcısı, cihaza gelen bir bildirim kullanıcı tarafından açılmadığı zaman bildirim fark edilene kadar düzenli aralıklarla sesli ya da titreşimli olarak uyarı veren ve bazı cihazlar için dokunulduğunda bildirimi ana ekrana çıkarıp açarak okunmasını sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Böylece kullanıcının gözünden hiçbir şey kaçmamış olur ve akıllı cihaz üzerinde maksimum hakimiyet sağlamaya devam ederek cihazdan alabileceği en iyi performansı alır.

Bildirim Hatırlatıcısının Faydaları Nelerdir?

Günümüz şartlarında insanlar sık sık gün içinde ne yapacağını ya da bir sonraki hafta için ne planladığını unutacak kadar yoğun günler geçirmektedirler. Buna karşın sadece kullanılan kişisel telefonlarda bile bilmemiz gereken, unutmadan aktif kullanmamız ve kontrol etmemiz gereken binlerce özellik bulunmakta. Gerçek hayatta düzenli olarak ajanda kullanılmıyorsa ya da kişisel bir asistan hizmet etmiyor ise unutkanlık ciddi bir probleme dönüşerek birçok kişiyi ya da planlamayı olumsuz olarak etkileyebilir.

Ancak akıllı telefonların kullanıcılarına sunduğu oldukça önemli özelliklerden birisi olan bildirim hatırlatıcısı, okunmayan bildirimleri atlamamayı sağlamak amacıyla, sürekli hatırlatma sistemi ile belki de çok önemli bir bilgi içeren bildirimleri kullanıcıların karşısına çıkarır. Bir nevi gerçek hayatta asistanların yerini tutarak hiçbir şeyin kullanıcının gözünden kaçmamasını sağlar. Bu özelliği ile akıllı telefon sahiplerinin cihaz deneyimini kolaylaştırarak pratik bir kullanım sağlar.

Bildirim Hatırlatıcısı Ayarları Düzenlenebilir mi?

Bildirim hatırlatıcısının hayatı kolaylaştıran faydalarına rağmen bazen sürekli olarak bildirim almak rahatsız edebilir hatta can sıkabilir. Bu gibi durumlarda sürekli uyarı almak istemeyen kullanıcılar bildirim hatırlatıcısı özelliğini geçici ya da kalıcı olarak durdurabilir. Akıllı cihazın ayarlar menüsünden erişebilirlik kısmına girerek bildirim hatırlatıcı ayarlarını buradan düzenlemek mümkündür. Kullanıcı tekrar etkin hale getirmediği sürece bildirim hatırlatıcı özelliği, gözden kaçan ve unutulan bir bildirimi kullanıcıya tekrar sunmayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, bildirim hatırlatıcısı aktif edildiği zaman, aralarında ayırt etmeksizin tüm bildirimleri hatırlatır.

Hatırlatma ayarları kapatıldığı zaman ise yine bütün bildirimler için kapatılır. Yani, şimdilik kullanıcının isteğine göre düzenlenebilen bir özellik değildir ancak ilerleyen dönemlerde gelen bir güncelleme ile bildirim hatırlatıcısı için, hatırlatması istenilen ve istenmeyen bildirim türleri arasında tercih yapılabilir. Şimdilik böyle bir bilgi olmasa da hızla gelişen bilişim hizmetlerinin böyle bir kolaylığı sağlamasını beklemek mantıksız bir hareket olmayacaktır.

Tıklayınız

Parrot Bebop 2 Power Xtreme Adventurer Teknik Özellikleri ve Kutu içeriği