Bildirim Geldiğinde Kamera Işığını Nasıl Açabilirim?

0
90

Akıllı cihazlar artık hemen hemen her alanda kullanıcılarına çeşitli fonksiyonlar kullanma imkanı sunuyor. Özellikle büyük akıllı telefon markalarının şirketleri birbirleri ile sıkı bir yarışa girdiklerinden hiç beklenmedik, şaşırtıcı, kullanıcıların kendilerini tercih etmesini sağlamak ve rakipleriyle giriştikleri bu rekabette öne geçebilmek adına çeşitli yenilikler ve değişiklikler yaptığına şahit oluyoruz. Bu nedenle akıllı cihazlar ve işletim sistemlerin kullanıcılara sunduğu ufak tefek birçok ayrıcalık bulunuyor.

İşte bu ayrıcalıklardan bir tanesi de sıklıkla kullanılan , ”flash ışığı bildirimi” olarak da bilinen bir özelliktir. Bir bildirim özelliği olarak kullanılan flash ışığının asıl görevi cihaz kamerasının ışıksız bir ortamda video ve fotoğraf çekmesine olanak sağlamaktır ancak yazılım mühendisleri ortaya parlak bir fikir atarak bu flash ışığını bildirim uyarısı olarak kullanılmasını da sağladılar. Artık flash ışığı yalnızca kamera için değil, bildirim için de kullanılmakta.

Bu Durumun Faydası Nedir?

Artık flash ışığı bildirimi sayesinde önemli bir toplantı esnasında, titreşimi ve sesi hissedemeyeceğiniz gürültülü ortam da bulunduğunuzda telefona çağrı geldiğinde ya da bir mesaj geldiğinde ışığın yanıp sönmesi sayesinde daha kolay fark edebiliyorsunuz. Özellikle bu durum duyma engelli kullanıcılar için de büyük bir kolaylık ve fayda sağlamış durumda.

Ne İşe Yarar Ve Kullanıcıların İşlerini Kolaylaştırıyor mu?

Başlangıçta yalnızca bazı akıllı telefon markaları bu özelliği sunarken artık birçok marka tarafından kullanılmakta. Bu sayede kullanıcılar telefonu sessiz haldeyken de bir bildirim geldiğinde haberdar olabilmektedirler. Bu özellik sayesinde nerede bıraktığınızı unuttuğunuz akıllı cihazınızı çok kolay şekilde bulabilecek ve gelen çağrıları da kaçırmayacaksınız. Söylediğimiz gibi bu özellik başlangıçta belli başlı telefonlarda bulunuyordu ve artık geliştirilen yazılımlar sayesinde hemen hemen her akıllı telefonda bulunuyor ve oldukça yaygın kullanılıyor.

Nasıl Yapılır?

Bu işlem iPhone ve Android kullanıcıları için ayrı adımlarla yapılır. Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız;

1- Cihazın ” Ayarlar ” kısmını açın

2- ” Genel ” seçeneğine dokunun

3- ” Genel ” seçeneğine girdikten sonra ” erişebilirlik ” seçeneğine dokunun

4- Erişilebilirlik kısmında ” Uyarılar için LED Flaş ” seçeneğini kapalı durumundan ” açık ” durumuna getirin.

iPhone cihazınız artık flash bildirimine açık durumda

Bu özellik her android cihazda bulunmadığından genel olarak tüm cihazlarda uygulanabilen bir metodu uygulamakta yarar var. Android markete girdiğinizde Flash Alert 2 programını bulup indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra programı indirdikten sonra uygulama içinde belli başlı ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Bu uygulama sayesinde her Android cihaz flash bildirim özelliğinden yararlanabilir.

Ama genede cihazın içinde bir yere bakmak gerekiyorsa;

  • Uygulamalara giriş yapın.
  • Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  • Erişebilirlik bölümüne giriş yapın.
  • Duyma kategorisine giriş yapın.
  • Flaş Bildirimi Seçin.

Programsız olarak flaşla bildirimi kullanabilirsiniz.

Tıklayınız

LG Bildirim ışığı nasıl açılır / kapatılır?

Android Bildirim Çubuğu Nedir? – Sorular & Cevaplar

Android Bildirim geçmişine nasıl bakılır?