Arama yaptığımda hat neden kayboluyor?

0
20

Telefon aldıktan sonra telefonlarda bazı problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bu problemleri araştırıyoruz ve çözüme kavuşturuyoruz. Bazı problemlerin çözümü olmaya biliyor. Telefondan kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı elimizden bir şeyler gelmeyebilir ve düzelmesini bekleriz sadece. Kamp ve gezilerde, doğal yürüyüşlerde ve Türkiye’deki bazı yollarda telefon çekmediği oluyor. Türkiye’deki telekomünikasyon şirketleri her ay düzenli olarak baz istasyonu konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Genel olarak amaç bütün ülke genelinde telefon bağlantı sorunu yaşanmamasını sağlamaktır. Bu çalışmalar gün geçtikçe hızlanmakta ve artmaktadır. Bir kaç yıl içinde telefonlarda iletişim sorunu yaşanmayacak hale getirilmek isteniyor. Bu büyük paralar ve yatırımlar ile desteklenerek hızlı bir şekilde olması sağlanıyor fakat böyle durumlar o kadar kolay gerçekleşmiyor ve yapılamıyor. Bazen belli konuların daha acil olmasından dolayı ülkede bu gibi sorunlar ikinci plana atılarak erteleniyor. Peki, telefonlarınız çekmediği zamanlar ne yapmalıyız?

Bazı bölgelerde telefonlar çekmeyebilir hatta evde, işte her zaman telefonunuzun çektiği yerde bile sıkıntılar meydana geliyor. Bunların genel olarak tespit edilen sorunları yok ama o an o bölgede yüklü bir şekilde iletişim akımı olduğu ve fazla yoğunluktan dolayı şebeke yeterli gelmemesi durumu oluşuyor. Sizlerin böyle durumlarda elinden pek bir şey gelmeyebilir ama bir kaç bir şey denemekten ise zarar gelmeyecektir. Telefon çekmediği zamanlar telefonunuz uçak moduna dönüşür. Medya oynatıcıları, ana ekranda yaptığınız bağlantısız işlemlerde şebekeye gerek kalmaz. Fotoğraf çekme, müzik dinleme ve telefonda ki videoları dinleyebilirsiniz sadece. Ne internete bağlanabilirsiniz ne de sms atabilirsiniz. Sms attığınız zaman ”ileti gönderilemedi” uyarısını alırsınız. Ekranınızda kaybolan ikonun hiç bir faydası ve zararı bulanmamaktadır.

4G/4.5G İkonu Gözükmüyor Ne Yapmam Lazım ?

Telefonunuzda mobil veri açık olduğu halde ”H” işareti çıkmıyorsa ve ya 4G, 4.5G ikonu gözükmüyorsa yeniden bağlanmak adına sorun yaşıyor olabilirsiniz. Nasıl yapılır? Bunun düzelmesi için bir kaç takım yapılacak işlemler vardır. Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmından genel ayarlar ve sonra mobil veriye bakarak, mobil veri kısmının açık olduğuna emin olun. Mobil veriniz açık ise ve hala simgeler gözükmüyorsa mobil veri ayarlarına girerek APN ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. APN ayarlarından erişim noktası isimlerinin ekli olup olmadığına bakın. Erişim noktası isimleri gözükmüyorsa yeniden arama yaparak kullandığınız hat şirketinin ismini oraya ekleyerek çıkış yapın.

Bu Yolları Yaptım Ama Hala Olmadı?

Çözüm için gösterilen yolları denediğiniz halde telefonunuzda simgeler gözükmüyorsa hattınız ödeme yapmadığınızdan dolayı kapanmış olabilir. Bir başka nedeni ise o an genel olarak hatlarda oluşan sorundan kaynaklanıyor olabilir.

4.5G Kullanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

LTE nedir, ne anlama gelir?

4.5G Kullandığımda İnternet Paketim Çabuk Biter Mi?

Tıklayınız