Ar Emojı Yazılımla Note 8 E Gelir Mi?

0
721

Teknolojinin durdurulamayan ilerleyişi birçok alanda yeni uygulamaları gündeme getirmektedir. Özellikle cep telefonlarında görülen ilerleme şaşırtıcı seviyeye gelmiştir. Samsung kullanıcıları yeni modelleri merakla beklerken yeni amiral gemisi modelleri tüm dünyaya tanıtıldı. Genelge beklenen özellikleri sunan Samsung, Ar Emoji sürprizi ile teknolojiye düşkün olanları etkilemeyi başarmıştır. Peki, Ar Emoji nedir?

Artırılmış Gerçeklikli Emojiler (AR Emoji): veri-tabanlı bir makine öğrenimi algoritması. Bu algoritma, Kişinin 2 boyutlu yüzünü analiz ederek ve bir çok yüz ifadesini karşılaştırarak hareket etmesini, kafasını sağa,sola yukarı aşağıya gibi şeyleri tekrar eder 3 boyutlu bir örnek oluşturur.

Geçmiş zamanlarda Apple sunduğu Iphone X modeli ile Animoji isminde bir özelliği kullanıcılara sunmuştur. Animoji özelliği ile kullanıcılar jest ile mimiklerini emojilere yansıtabiliyorlar. Bu işlem TrueDepth sensörlerinin etkisi ile yapılmaktadır.

Galaxy S9 model cihazlarda buna benzeyen bir sensör yoktur. Bu nedenle Animojiye benzeyen farklı bir uygulama ortaya çıkarılmıştır. Her geçen gün uygulamalarını geliştiren Samsung, S9 model telefonların ön kamerası sayesinde insanların yüzünün sanal bir profilini ortaya çıkarmaktadır. Ortaya çıkarılan bu profil hazır kalıplara aktarılıyor ve kullanıcıya özel emojiler oluşturulabiliyor. Bu geliştirilmiş uygulamaya Ar Emoji uygulaması denilmektedir.

Samsung tarafından 2018 Şubat ayında resmen tanıtılmış olan Galaxy S9 ile S9 Plus modellerinde en çok dikkat çeken ve beğenilen özelliklerin başında Ar Emoji gelmektedir. Daha önceden Iphone X model cihazlarda Animoji ismi ile karşımıza çıkan Ar Emojinin Apple’dan esinlenerek oluşturulduğu düşünülmektedir.

Bu konuda yapılan açıklamaya göre, İphone X telefonlarda 3D emoji özelliğinin kullanılarak ifadelere kişinin yüz şeklinin aktarıldığı anlaşılmaktadır. Ancak Ar Emoji özelliğinde kullanıcının yüzü direkt olarak cihaza aktarılır ve bu sayede yeni bir emoji ortaya çıkarılır. Galaxy S8 model cihazlar ile benzer bir ara yüze sahip olan yeni modellerde S8’in ekran tasarımı da görülmektedir. Yeni modeller en çok Ar Emoji özelliği büyük ses getirmiştir. Samsung Galaxy A8 model cihazlar ile de benzerlikler gösteren yeni cihazlar 2018 Mart ayında piyasaya sürülmüştür. Bu aşamada yeni özelliğin Note 8 model cihazlara aktarılıp aktarılamayacağı merak konusu olmuştur.

Note 8 Model Cihazlarda Ar Emoji Uygulaması

Samsung tarafından yeni cihazlar ile duyurulan Ar Emoji özelliğinin Note8 model telefonlara yazılım yardımı ile aktarılıp aktarılamayacağını merak eden kullanıcılar Samsung’dan bir açıklama bekliyorlar. Ancak Samsung tarafından bu konu ile ilgili net bir açıklama yapılmamıştır.

Kullanıcılarının mesajlarına renk katan Ar Emoji uygulamasını yazılımsal güncellemeler ile kendi telefonlara aktarılmasını isteyen kişi sayısı çok fazladır. Özellikle Note 8 model telefonlara bu güncellemenin yapılmasını isteyen kişilere Samsung tarafından üstü kapalı olarak bir bilgi gelmiştir.

Samsung, Ar Emoji uygulamasının yalnızca yazılımsal olmadığını belirtmiştir. Bu uygulamasının Galaxy S9 model cihazların geliştirilmiş olan ön kamerasının bir yansıması olduğu söylenmiştir. Bu nedenle Galaxy S9 model cihazlarda görülen başarıyı yansıtmasa da Ar Emoji uygulamasına benzer bir uygulamanın Note 8 cihazlara gelebileceği düşünülmektedir. Samsung bu konuya pek sıcak bakmasa da, gelişen teknoloji ışığında taleplerin de artması ile beraber bu istek yerine getirilebilir.