Apple Watch’ta Bildirim Ve Kontrol Merkezi’ne Uygulama İçinden Nasıl Erişebilirim?

0
15

Akıllı bir yaşam koçu olan Apple Watch’lar proaktif tam zamanlı bir yardımcıdır. Tek bir yukarı kaydırma hareketi ile ayarlarınızı ve piliniz kontrol edilebilir. Bildirim merkezi panelini açmak için saat kadranının alt kısmından doğru yukarı kaydırma hareketi yapmanız gereklidir. Üstten aşağı kaydırma hareketi ile de bu ekranı kapatabilirsiniz.

WatchOS 5’ta Kontrol merkezine nasıl erişilir? 

Daha aktif olmak ve hep iletişimde kalmak için watchos 5 yepyeni özellikler ile geliyor. Aktivite yarışmaları ile rekabeti motivasyona çevirebilirsiniz. Bildirim merkezine ulaşarak ayarlarınızı ve bunun yanında pilinizi kontrol edebilirsiniz. Açmak için yukarı kaydırma hareketi yapmalı, kapamak için aşağı kaydırma hareketi yapmanız gereklidir. Ayarlar içerisinde pilinizin şarj durumunu kontrol edebilir, hücresel verileri açıp kapatabilirsiniz. Uçak modunun açılması ya da kapatılması gerekli olduğu durumlarda bildirim merkezi üzerinden yapılabilir. Sessiz mod, rahatsız etme özelliği, kilit, su kilidi, güvenlik ve el feneri özelliklerine bu merkez üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bildirim merkezi nasıl açılır?

Ayarlar menüsüne bu şekilde ulaşmak mümkündür. Gelişmiş bildirim merkezi paneli üzerinden anı yakalayabilirsiniz. Favori uygulamalarımızdan gelen bildirimlere doğrudan yanıtlar verilebilir. Aynı uygulamadan gelen bildirimleri bir araya toplayan bildirim merkezi, bu şekilde daha az kaydırarak daha fazla şey görebilmenizi sağlayacaktır. Web sitesi bağlantısı içeren bir mesaj aldığınızda anında web içeriklerini görebilirsiniz. Bu alanda saatin küçük ekranına göre optimize edilen görünümler ile mesajlara dokunmanız yeterlidir. Bu alanda rahatsız etme özelliğini önceden ayarlayabilirsiniz. Sadece bulunduğunuz konumdan ayrılana kadar belli bir süre içerisinde etkinleştirme yapılabilir.

Bu bölümlerde neler var?

Saat kadranındaki üçüncü taraf uygulamaları ile interaktif bildirimleri görebilirsiniz. Yeni bir arka plan sesi modu bulunan özellikleri içerisinde daha hızlı ve daha kişisel uygulama deneyimleri elde edebilmek adına çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Bu alanda kontrol merkezi Üzerinden saatinizin telefona bağlı olup olmadığını görebilirsiniz. Bağlı olduğunu görmek için yeşil telefon simgesini görmelisiniz. Apple Watch Series 3 modelinde kullanılabilen bu sistem, series 1 ve alt modeller için kullanıma uygun değildir.

Digital Crown’u döndürerek saatinizin uyanmasını sağlayabilirsiniz. Bilek ayarını kapatarak parola oluşturduğunuzda denetim merkezi üzerinden bu ayarlar ile saatinizi kilitleyebilirsiniz. Pek çok uygulamaya tek bir kaydırma hareketi ile erişmeniz mümkündür. WatchOS 5 ile aktivite yarışmaları yapabilir, antrenman güncellemelerini alabilir, Apple Podcast, Walkie- Talkie- daha akıllı siri ve gelişmiş bildirim özellikleri ile çok daha profesyonel bir kullanıcı olabilirsiniz. Adeta özel danışmanınız olacak olan akıllı saatleriniz ile tüm gününüzü daha planlı, verimli ve sağlıklı bir şekilde programlayabilirsiniz.

Bildirim ve ses ayarlarını yapmak için bildirim ayarlarını kullanabilirsiniz. Uyarı ve bildirimler için kullanacağı titreşim ve dokunuş şiddetini de bu ekran üzerinden yapabilirsiniz. Ayarlar uygulaması üzerinden ekranı aşağı doğru kaydırarak dokunuş ve ses simgelerine dokunarak ses seviyelerini değiştirebilirsiniz. Ancak çalışma şekli üzerinde herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

Titreşim ve dokunuş şiddetini değiştirmek için aygıt kilidini açtıktan sonra ayarlar uygulamasını açmanız gereklidir. Yalnız en iyi dokunuş sonuçlarını alabilmek için saatinizin arka yüzünün cildinize temas etmesi önemlidir. Ayarlar uygulaması için aşağı kaydırdığınız kısımda dokunuş ve ses seçeneğini bulmanız gereklidir. Bu alandan ses ve dokunuş yoğunluğu için azaltma ya da artırma seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular