Apple Watch’da Yüksek Kalp Hızı Bildirimlerini Nasıl Açabilirsiniz

0
33

Apple Watch cihazlarında yer alan yüksek kalp hızı bildirimlerini etkin hale getirmek için iPhone cihazlar üzerinden Apple Watch uygulaması açılır. Sırası ile Saatim sekmesi ve Kalp Atış Hızı sekmesine dokunulur. Açılan ekranda Yüksek Kalp Atış Hızı sekmesine dokunduktan sonra açılan pencereye belirlenen bir v/dk değeri girilerek kaydedilir.

 Apple Watch Yüksek Kalp Hızı Bildirimleri ile Sağlığınızı Koruyor !

Sadece iPhone Watch series 1 ve sonraki modellerinde kullanılabilen yüksek kalp hızı bildirim özelliği, antrenman boyunca kalp hızınızı ölçerek ritim kontrolü yapmanızı sağlar. Bu sayede kontrollü ve sağlıklı bir antrenman yapmak mümkün hale gelir. Hareket ve egzersiz boyunca daha önceden belirlediğiniz sınıra ulaştığınız anlarda gönderdiği bildirimler sayesinde temponuzu vücudunuza göre ayarlamanızda yardımcı olur.

Apple Watch Cihazlarda Yüksek Kalp Hızı Ayarı Nasıl Yapılır?

iPhone cihazlar üzerinden etkinleştirilen yüksek kalp hızı özelliği, biyolojik verilerinizi toplayarak kurduğu algoritma ile hizmet sağlar. Bileğe takılarak kullanılan Apple Watch, kanda bulunan kırmızı rengi algılamak için belirli aralıklarla yeşil renkli kızılötesi ışın gönderir ve belirli bir anda kan damarından geçen kan akış miktarını ölçer. Kalp atımı boyunca kan damarındaki kan akışı daha fazla olur. Bu sırada yeşil ışığın kanda emilimi daha yüksek olur. Kalp atımı bitince kan akışı yavaşlar ve kızılötesi yeşil ışığın emilimi de azalır. Apple Watch bu verileri toplayarak senkronize olunan kalbin bir dakika içinde kaç kez attığını tespit edebilir. Elde ettiği değer ile kalp atış hızını bpm ( beat per minute yani dakika başına vuruş) cinsinden belirlenmiş olur. Kalp atış hızı algılayıcı bildirim özelliği, dakikada 30 ile 140 arasında kalp atışını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

 Apple Watch Yüksek Kalp Hızı Bildiriminin Kullanıcılara Sunduğu Özellikler

Kalp atış hızını belirlerken cihaz, kızıl ötesi ışın gönderimini yüksek tutarak ölçülmeyen aralıkta kalan kalp hızı değeri bakımından veri kaybını önüne geçmiş olur. Ayrıca programlaması sayesinde örneklem hacmini genişleterek topladığı verilerde değişkenliği azaltır ve doğruluğu yüksek veriler toplanmasına olanak sağlar.

Apple Watch arka planda da çalışmaya devam ederek kalp atım hızı yani nabız ölçme ve kaydetme işlemine devam eder. Böylece yüksek kalp atışı kaydettiği zaman anında bildirim göndererek uyarı oluşturabilir. Ayrıca yürüyüş hızı, antrenman temposu, antrenman sonrasında nabzın normale dönmesi, nefes egzersizleri, duraklama, uyku ve dinlenme anlarında da kayıt alarak geniş kapsamlı bir ölçüm gerçekleştirir.

Apple Watch Cihazların Yüksek Kalp Atış Hızı Uygulaması Hayatı Kolaylaştırıyor!

Yüksek kalp atışı özelliği bulunan tüm Apple Watch cihazlar sayesinde, fiziksel faaliyetlerinizi değerlendirerek elde ettiği verileri inceleyebilir ve yürüyüş temponuzu, koşu hızınızı ve sürenizi ayrıca antrenman türünüzü belirlemenizde yardımcı olur. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaçlarını ya da sınırlarını öğrenebilir ve bu doğrultuda fitness, yüzme ve çeşitli antrenman programları uygulayabilirsiniz.

Bilinçli ve sağlıklı spor yapmanızı destekleyen Apple Watch bileğinize takılı olduğu sürece programlandığı sürelerde ölçümlerine devam ederek sizin için bir veri havuzu oluşturur. Böylece sahip olduğunuz bütün ilerlemeleri ve bu ilerlemeler sırasındaki kalp hızınızı takip edebilirsiniz.Kişiselleştirilmiş spor deneyiminizi beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeni ile destekleyerek maksimum verim elde edebilirsiniz.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular