Apple Tv Nasıl Kullanılır? Nasıl Kontrol Merkezine eklenir?

0
48

Kontrol Merkezi Kullanımı

İOS 11 işletim sistemi güncellemesi ile Apple Iphone akıllı telefonlarda kontrol merkezi kullanımı kolaylaştırmıştır. Uçak modu, hücresel veri, wi – fi bağlantısı, bluetooth, ekran kilidi, rahatsız etme özelliği kontrol merkezine sabit konumdadır. Ayrıca ekran parlaklığı, ekran yansıtma, cihazın ses düzeyi ve müzik bölümü de ana ekran kontrol merkezinde kısa yol olarak bulunmaktadır. Bu uygulamalara ek olarak istenilen uygulama bu kontrol merkezine eklenebilmektedir. Kontrol merkezine ekleme yapılabilen uygulamalar sitem içeriği olan uygulamalardır. Appstore üzerinden indirilmiş olan uygulamaların kontrol merkezi üzerinde kısa yol yapılması mümkün değildir.

           Ios 11 Apple sistem güncellemesi ile hayatı kolaylaştıran kontrol merkezine ayarlar bölümünden ulaşılabilmektedir. Ayarlar üzerinden denetim merkezi kontrol merkezi bölümü açılarak istenilen uygulama ( + ) işareti ile kontrol merkezine kısa yol olarak eklenebilir. Aynı şekilde kontrol panelinden çıkartılmak istenilen uygulamalarda ( – ) işareti ile kontrol panelinden çıkartılabilir. Kontrol merkezi üzerinden kullanılan kısa yol uygulamalarının üzerine uzun basılarak yer ayarlaması yapılabilmektedir.

           IOS güncellemesi ile kontrol merkezine eklenebilecek uygulamalar el feneri, sayaç, hesap makinesi, kamera, ekran kaydı, alarm, büyüteçtir. Ayrıca apple tv remote, düşük güç modu, kronometre, notlar, metin puntosu, sesli notlar, wallet, denetimli erişi, erişilebilirlik kısa yolları da eklenebilir.

Kontrol Merkezinde Apple Tv Kullanımı

Apple tv ve airplay özellikleriyle İOS işletim sistemli ve mac cihazlardaki görüntü, müzik ve videolar televizyona aktarılabilmektedir. Apple cihazı üzerinden erişim sağlanan filmler, diziler ve videolarında televizyon ekranına yansıtılmasını sağlamaktadır. Apple tv internete bağlanarak itunes store ayarlarının yapılması gerekmektedir. Film seçenekleri olarak filmin fragmanı izlenebilir. Film kiralama ve satın alma seçenekleri bulunmaktadır. Filmi istek listesine ekleyebilir ve film bilgisine erişilebilir. Ayrıca filmlere altyazı ekleme seçenekleri de bulunmaktadır.

Apple tv ile itunes match üyeleri tüm müzik arşivlerine erişebilmektedir. İphone üzerinden takip edilen podcast ‘ler ve radyo içeriğine erişim yapılabilmektedir. Flickr uygulamasına da apple tv üzerinden giriş yapılması mümkündür. Ayrıca apple tv ile oyun oynama imkanı da bulunmaktadır. Apple tv sabit bir diske sahip değildir. Bu sebeple tüm izlemeler internet üzerinden ya da bağlı olduğu cihaz üzerinden yapılabilmektedir.

Kontrol Merkezi Kısa Yol Kullanım Faydaları

İphone akıllı telefonlar apple tv uzaktan kumandası özelliği taşımaktadır. Başka bir kumanda kullanımına gerek duymadan kısa yol ile kolayca apple tv bağlantısı kurulabilir. İphone kumanda üzerinden apple tv remote özelliği ile oynat duraklat ileri al özellikleri kullanılabilmektedir.

Ayarlar konumundan denetim kontrol merkezi üzerinden apple tv seçilerek kısa yol olarak kontrol merkezine ekleme yapılabilmektedir. Uygulamanın kullanımı için apple tv ve iphone cihazın aynı ağ bağlantısına bağlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca iphone kısa yol kumanda ile apple tv yeniden başlatılabilmektedir. İphone denetim merkezine eklenen apple tv remote uygulaması apple tv kullanımını kolaylaştırmaktadır. Birçok uygulamaya buradan erişim imkanı bulunmaktadır.

 Denetim Merkezi’ne Apple TV Uzaktan Kumandaya ekleme

Apple TV ye İPHONE veya İPAD cihazlarınızdan kontrol etmek için denetim merkezi ’ne uzaktan kumanda özelliği eklemek gerekir.

Bunun için;

 • Ayarlar
 • Kontrol Merkezi
 • Denetimleri Özelleştir
 • Diğer denetim Bölümlerinde Apple TV Remote dokunun

Apple TV’nizi İPHONE veya İPAD’ iniz tarafından kontrol etmek birkaç ayar gerekmektedir.

 • Cihazlarınızın Apple TV’niz ile aynı Wİ-Fİ ağına bağlı olduğuna emin olun
 • Apple TV’nizi açın
 • Apple veya İpad ‘ ten Kontrol merkezinizi açın.
 • Apple Tv simgesine dokunun
 • Listeden kontrol etmek istediğiniz Apple TV’yi seçin
 • Televizyonunuzda Apple TV uzaktan kumandayı bağlamak için bir şifre gösterir. Şifreyi İPhone veya İPad’in üzerinden girin.
 • Cihazlarınız bağlandı. Kumandayı kontrol merkezinden kontrol edebilirsiniz.

Apple TV’nizi Kontrol Merkezi Kullanarak Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

 • Kontrol merkezinden uzaktan kumandayı açın ve Apple TV simgesine dokunun
 • Bağlanmak istediğiniz Apple TV’yi seçin
 • Apple TV ile birlikte gelen uzaktan kumanda yazılım sürümü gibi görünen sanal bir uzaktan kumanda ekranınız da gözükür.

Kumada üzerinde ki menüler

 • Kontrol Pedi

Üstteki büyük alanda bir imleç sayesinden sağa ve sola, yukarı ve aşağıya menü ve seçenekleri taşımak için ekranın üzerinden sürükle bırak yapabilirsiniz. Kolay erişim sağlar.

 • 10 saniye geri atla

Sol tarafa bakan kavisli ok ile ses veya videoda 10 saniye geri döner tekrar oynatır.

 • Menü

menü ye giriş yapar.

 • 10 saniye ileri atla

Sağ tarafa bakan kavisli ok ile ses veya videoda 10 saniye ileri atlar.

 • Oynat / Duraklat

Ses veya videoda oynatmayı başlatır veya duraklatır.

 • Ev

Ana ekran geri götürür.

 • Siri

Siri Kullanarak bir şeyler arayabilmenizi sağlar. Apple TV de sirius’u etkinleştirmeniz gerekir. Dokunun ve basılı tutun, Ardından İphone’unuza konuşun.

Apple TV’de tek eksiklik belki de ekranda ses açma kapama düğmesi olamaması bunun için televizyonunuza ait olan kumandayı kullanmanız gerekecektir.

Tıklayınız

Ios 11’de Kontrol Merkezi Nasıl Özelleştirilir?

Iphone Ana Ekran Düğmesinin Kaç Farklı Kullanımı Vardır?