Apple iPhone 8’de beklenen yenilikler

0
932

Apple akıllı telefon serilerinin son üyesi olan iPhone 7 2016 yılında piyasaya çıkan üst segment akıllı telefonlarından biri oldu. Beklenen köklü değişikliklere yer vermese de Fusion A10 işlemcilerinin elde ettiği performans başarısı, iPhone 7 Plus modeli ile ilk defa çift kameraya geçilmesi gibi yeni teknolojiler sayesinde beklenen satış rakamlarını yine elde etme başarısını gösteren teknoloji devi, iPhone 7 serisi bir yana dursun şimdilerde yepyeni akıllı telefon serileri iPhone 8 için çalışmalara başladı. Muhtemelen Apple’ın 10.yıla özgü modeli olarak piyasaya çıkış yapacak serinin yine iPhone modelleri içerisinde özellikleri ve tasarımıyla öne çıkan modellerden biri olacağı beklenmekte. Peki iPhone 8 için ilk ortaya çıkan ön bilgiler neler? İddialar şöyle;

Ekran Teknolojisi

Yen iddialarda ekran teknolojisi konusunda iPhone 8’in değişim göstereceği düşünülüyor. Samsung ile yapılan anlaşmalardan da yola çıkarak verilen bilgilere göre iPhone 8 serisinde AMOLED ya da standart OLED ekranları göreceğiz. Bu şekilde Apple iPhone 7 serisinde de yer verdiği LCD Kapsitif ekranlara son verecek gibi. Çözünürlük konusunda ise kesinlikle 1334 X 750 değerinin üstü bir çözünürlük sunulacağı beklentiler arasında.

Donanım Özellikleri

Sadece OLED ekranların iddiası bile iPhone 8 serisinde genel olarak tasarım değişikliklerini işaret ediyor. Bunun dışında asıl merak edilen noktalardan biri olan donanım özellikleri hakkında iddialar neler onlara bakalım.

  • A11 Serisi Fusion işlemciler: Bir önceki seride A10 işlemcileri ile oldukça yüksek bir performans alan iPhone 7 akıllı telefonlarına göre çok daha başarılı olması beklenen A11 işlemcileri iPhone 8 için ilk donanım iddialarından.
  • 4 GB/3 GB Ram İddiası: Bir diğer donanım özelliği iddiasında ise Ram konusunda. Genelde 2 GB Ram modelini kullanan Apple’ın bu seride ise en az 3 GB Ram miktarını kullanması da beklenmekte. Ayrıca depolama alanı içinde giriş seviyesi 64 GB olabilir.
  • Arttırılmış Gerçeklik Kameraları: iPhone 8 hakkında en iddialı yorumlardan birisi de kamera konusunda. Kameraları konusunda arttırılmış gerçeklik ve 3D kamera kullanımı yapacağı iddiaları dolaşmakta.

Beklenen Yenilikler

iPhone 8 için kullanılan teknoloji konusunda da birçok yenilik beklentisi var. Şu ana kadar ortaya atılan iddialarla beraber yeni teknolojiler konusunda iddialar ise şöyle;

  • Touch Bar: İlk olarak Home tuşunun kalkacağı ve MacBook Pro serisinde gördüğümüz Touch Bar sisteminin benzerinin iPhone 8 serisine geleceği düşünülüyor. Kullanım hakkında pek detay ise yok.
  • Digital Crown: Apple Watch serisinde gördüğümüz fiziksel tuşlarında iPhone 8 serisine de dahil edileceği konuşulanlar arasında.
  • Yeni Aktif Ekran: Bunun dışında yeni teknolojiler için iPhone 8 serisinde son olarak aktif ekranlar iddiası gündeme geldi. Bu teknolojiye göre Home tuşunun kalkması ve ekranın hemen her bölgesinde ekran uyandırma özelliğinin yer alacağı düşünülüyor.

Iphone 8’den beklentileriniz neler?, Iphone 8’de neler olmalı?, Iphone 8’in teknik özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz?