Antutu nedir, ne işe yarar?

0
1850

Antutu programı, testi nedir, ne işe yarar, faydası nedir?

Antutu cihazların tüm donanımsal özelliklerini, parçalarını sorgulayan ve elde ettiği sonuçlara göre ortaya bir karşılaştırma çizelgesi çıkaran programdır. Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama her ne  kadar güvenilirlik konusunda yaşatsa bile çoğunlukla gerçeğe yakın sonuçlar verir.

Antutu ile neler yapabilirim?

Dediğimiz gibi Antutu ile telefonunuzu, tabletinizi test edebilir, diğer mobil cihazlara kıyasla ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin; Telefonunuza Antutu testi yaptınız ve sonuç 35 bin çıktı. Bu telefonunuzun yüksek segmentli  yani üst sınıf bir telefon olduğunu, özellikleri itibariyle gelişmiş sınıfa girdiğini gösterir.

antutu-testi-nedir-ne-demek

Cihazınızı Antutu Benchmark testine tabii tutarak;

  • Telefonum ya da tabletim nerede üretildi?
  • Hangi işletim sistemiyle çalışıyor?
  • Cihaz Rootlu mu Rootsuz mu nasıl anlarım?
  • Grafil testi sonuçlarını nasıl görebilirim?
  • Ram’ini, Hafızasını nasıl öğrenebilirim?
  • iPhone mu daha iyi HTC mi, Samsung mu yoksa Benim cihaz Xperia mı?

gibi soruların yanıtını öğrenebilirsiniz.

Hangi cihazlardan iyi hangi cihazlardan kötü? sorusunun yanında tıpkı sizin telefon kullanırken uygulamadan uygulamaya dolaşmanız misali cihazınızı kurcuklayan Antutu, cihazınızın hangi oyunları kaldıracağını da size söyler. Kendi bünyesinde bir takım uygulama, oyun, müzik vs çalıştırarak cihazın performans durumunu ölçer.

Benchmark nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse Benchmark kıyaslama anlamına gelir. Örneğin; Cihazı Antutu Benchmark testine soktuğunuzda en sonda çıkan cihaz markaları kıyaslama değerlerini gösterir.