Android’de NFC nasıl kullanılır?

0
3423

Akıllı telefonlarda bulunan bir uygulama olan NFC hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Günümüzde kullanım alanı her geçen gün artan NFC teknolojisinin ne işe yaradığını, kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sunduğunu ve bu konuda sizlere sağladığı faydalar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

NFC’nin Türk karşılığının “ Yakın Saha Haberleşmesi” olması adından da anlaşılacağı gibi yakın bir temasta sizlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Özelikle kablosuz teknolojilerin giderek yaygınlaştığı günümüzde kullanıcıların artık tercih ettiği NFC Teknolojisi ile birlikte birçok noktadan telefon üzerinden ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Android’de NFC ne işe yarar?

İşletim sistemi olarak Android kullanan kullanıcıların özellikle kablosuz bir şekilde veri transferi ve veri paylaşımı sağlayan bu teknoloji sayesinde artık arada bir cihaza gerek duymadan transfer yapma fırsatını sizlere vermektedir. Ancak bu işlemi yapmak için transfer yapılacak olan iki telefonda da NFC teknolojisinin bulunması gerekmektedir. NFC olan iki telefon arasında veri transfer daha hızlı ve daha güvenli şekilde yapıldığından dolayı bu teknoloji son zamanlarda oldukça popüler bir uygulama haline geldi.

NFC nasıl kullanılır, nasıl veri transferi yapılır?

Bu konuda iki telefonda da NFC olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. NFC bulunan telefonların ikisinde açık olması gereken bu teknoloji ile veri paylaşımına başlayabilirsiniz.

Cihazların ekranlarının kilitli olmaması NFC kullanımında dikkat edilmesi gereken bir konu. Aynı zamanda uçak modunda olan cihazlar arasında NFC transferi yapılamamaktadır.

Açık olan cihazların birbirlerini tanımasından sonra iki cihazda titreşim ve bildirim göndererek kullanıcılarına bu konuda bilgi vermektedir. Bu işlem gerçekleştikten sonra cihazlar arasında veri transferi başlayacaktır.

Veri transferi başladıktan sonra yapmanız gereken cihazları birbirinden uzaklaştırmamak ve transferin bu şekilde bitmesini sağlamak olacaktır. Aksi durumda veri transferi gerçekleşmeyecektir.

 

Tıklayınız