Android’de ekran görüntüsü nasıl alınır?

0
838

Android cihazınızın ekranında olanları başkalarına paylaşmanız gerektiği zamanlar oluyor. Bu gibi anlarda, ekranınızda halihazırda gösterilen şeylerin enstantane resimlerinden başka bir şey olmayan ekran görüntüleri yakalamanız gerekir.

Örneğin, uygulama geliştiricileri, uygulamalarını belgelemek için çok sayıda ekran görüntüsü alır. Yazarlar çevrimiçi makalelerini tamamlamak için ekran görüntüleri alırlar. Bazı oyuncular oyun oturumlarından ekran görüntüleri alırlar. Ekran görüntülerine ihtiyaç duymanın çeşitli nedenleri vardır.

Aslında  Android’de ekran görüntüleri almak çok kolay bir iştir. Bu kılavuzda size Android SS (screenshot) alma nasıl alacağınızı gösteriyoruz.

Ekran görüntüsü almanın genel yolu

Ekran görüntüsünü yakalamak genellikle Android cihazınızdaki – Ses Kısma tuşu ve Güç düğmesi veya Giriş düğmesi ve Güç tuşu olmak üzere iki düğmeye basmayı gerektirir.

Ekran görüntüsü almayı başardığınızda yanıp sönecek ve genellikle bir kamera deklanşör sesi gelecektir. Başardığınızı buradan anlayabilirsiniz.

Samsung cihazlarında ekran görüntüleri alma

  • Fiziksel Home düğmesi olan cihazlar

Fiziksel bir Home düğmesi bulunan birçok üst seviye Samsung telefonları için ekran görüntüleri almak için Home + Güç düğmesi açılan menüsünü kullanabilirsiniz.

Kameranın deklanşör sesi duyuncaya kadar aynı anda iki düğmeye basmanız yeterlidir. Ayrıca, ekran görüntüsünün yakalandığını onaylayan bir bildirim alacaksınız.

  • Fiziksel bir ev düğmesi olmayan aygıtlar

Bununla birlikte, birkaç Samsung cihazının fiziksel bir Ana Ekran düğmesi yok. Bir örnek Samsung Galaxy View’dir. Bu durumda, düğme açılır menüsü, diğer aygıtlarla olduğu gibi Ses Azaltma ve Güç seçeneğidir. Cihazınız bir ekran görüntüsü alıncaya kadar her iki düğmeyi de basılı tutun.

Bazı tabletlerde de ekran görüntüsü yakalamak üzere ayarlanabilen hızlı başlatma düğmesi vardır.

  • S Pen (Kalemle)

S Kalemiyle gelen Samsung aygıtlarında (ör. Galaxy Note serisi) kalemi ekran görüntüsü almak için kullanabilirsiniz. S Pen’i çıkarın ve ardından “Ekran notu” yu seçin. Genellikle, ekran görüntüsü yakalandıktan sonra, görüntü düzenleme için hemen açılacaktır.

  • El hareketleri

En üst düzey Samsung telefonların çoğu, ekranı elinizin kenarıyla kaydırarak ekran görüntüleri çekmenizi sağlar. Bu yöntemin çalışması için Ayarlar> Hareket’e gidin ve “yakalamak için Palm kaydırma” seçeneğini etkinleştirin.

HTC cihazlarında ekran görüntüleri alma

HTC aygıtlarında bir ekran görüntüsü yakalamak, Home ve Güç düğmelerini gerektirir. Ancak, onları aynı anda tutmak yerine önce Güç düğmesini basılı tutun, ardından kapasitif Home düğmesine hızlıca dokunun. Ekran yanıp söner ve sesli geribildirim duyarsınız. Ekran görüntüsünün kaydedildiğini teyit eden bir popup mesajı da görürsünüz.

Sony cihazlarda ekran görüntüleri alma

Sony Xperia telefonlarında, ekran görüntüsü birleşimi, Ses Azaltma + Güç’tür. Her iki düğmeyi de ekran yanıp sönene ve ekranda ekran görüntüsü minik resmi görünene kadar basılı tutun. Ekran görüntüsü yakalandıktan sonra bildirim menüsünde de bir uyarı görüntülenir.

Alternatif bir yöntem de var. Güç menüsünden bir ekran görüntüsü de yakalayabilirsiniz. iletişim kutusu görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun. İletişim kutusunun altındaki ekranı yakalamak için Ekran Görüntüsü Al öğesine dokunun.

LG cihazlarında ekran görüntüsü alma

LG cihazlarda düğme kombinasyonu hala Sessiz + Güç seçeneğidir. Ekran yanıp sönene ve çekim sesi duyana kadar bu düğmelere aynı anda uzun basın. Ekran görüntüsü yakalandıktan sonra bildirim menüsünde de bir uyarı görüntülenir.

Bildirim Grafiğinden Hızlı Not Gösterme yapmanız yeterlidir. Etkinleştirildiğinde düzenleme sayfası görünür. Artık mevcut ekranda notlar yazabilirsiniz. Çalışmalarınızı kaydetmek için disket simgesine dokunun.

Nexus cihazlarında ekran görüntüsü alma

Ekran görüntülerini Google Nexus cihazlarında yakalamak tek tiptir; sesli geri bildirim duyana kadar Ses Aşağı ve Güç tuşlarını basılı tutun. Ekran görüntüsü minik resmi ekranda kısaca yanıp sönecek ve ekran görüntüsünüz hakkında bir bildirim alacaksınız.

 

Tıklayınız