Android telefonunuzun nasıl performasını arttırabiliriz.

0
899

Android Akıllı Telefonunuzu Optimize Etme Ve En İyi Performansı Alma İpuçları

İşletim sistemi olarak Android, çok zayıf kaynak yönetimi eğilimi gösterir.

Şimdiye kadar, en yeni nesil Android cihazlarda bulunan RAM’ın yarısı veya üçte birinde bile, iOS’taki güçlü bellek yönetimi nedeniyle iPhone’ların daha iyi performans gösterdiğini gözlemledik.

Kağıt üzerinde, dört ya da altı gigabayt RAM çok fazla görünse de, özellikle de iPhone 7 Plus ile çok yakın zamanda üç gigabayta ve diğer eski modellerde ise 2GB’a kadar artan iOS cihazlarıyla alınan performans android cihazlarda alınamamaktadır.

RAM sürekli artırılabilir. Ancak, bir telefondaki RAM miktarını artırmak, sorunsuz bir performans sağlamak için tek yol değildir. Aslında, bir kişinin elle kaynak yönetimi yapabilmesi ve işletim sisteminin yerel olarak yapmadığı şekilde Android cihazlarını optimize etmesinin birçok yolu vardır.

Aşağıda sizin için derlediğimiz bazı optimizasyon yöntemleriyle Android’in RAM’ından ve işleme gücünden tam olarak yararlanmanızı sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kullanılmayan Veya Güç Tüketen Uygulamaları Kaldırın

Yapmanız gereken ilk şey, kullanmadığınız veya pilinizin boşaltılmış olan uygulamalarını kaldırmaktır.

Kısa bir süre önce yapılan bir araştırma, herhangi bir uygulamayı indiren tüm kullanıcıların, yalnızca % 26’sının uygulamanın on veya daha fazla kez kullanacağını belirledi. Bu arada, bu kişilerin% 26’sı tekrar açmadan önce bu uygulamayı bir kez kullanmışlardır. Tüm uygulamalarınızı kaldırmanız gerekmez, ancak akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse yarısı haftada en az bir kere olmak üzere düzenli olarak kullandıkları bir ila beş uygulama arasında gereksiz uygulamaya sahiptir.

Kullanılmayan uygulamalarınızı temizledikten sonra, pilinizi boşaltan herhangi bir uygulama olup olmadığını göreceksiniz; yapılması gereken şey Ayarlar’a gidip pil seçenekleriniz için alt menüye girmektir

Telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak, YouTube, bir web tarayıcısı, Pokemon Go, Instagram veya günlük olarak kullanabileceğiniz diğer uygulamaları görebilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli olarak kullanmadığınız veya hiç kullanmadığınız uygulamaları görüyorsanız cihazınızdaki arka planda çalışmakta ve pilin gerekenden daha hızlı boşalmasına neden oluyor demektir.

Kullanılmayan veya kaynak tüketimi yüksek uygulamalardan kurtulmak, Android telefonunuzun performansını artırmada önemli bir etkiye sahiptir.

Senkronizasyon Ayarlarını Değiştirin

Sık yapılan senkronizasyon performansa ciddi yük getirmektedir. Aygıtlar’da senkronize olan tüm hesapları Ayarlar> Hesaplar bölümüne gelerek görebilirsiniz.

Uygulamalarınızın senkronizasyon aralığını değiştirmek için, genellikle senkronizasyon arasındaki süreyi artırmak veya azaltmak için her hesabın ilgili uygulamasına ve uygulama ayarlarına gitmeniz gerekir.

Güncellemeleri Kontrol Et

Android cihazınızın en yeni bellenimi çalıştırdığından ve en güncel güvenlik yamasına sahip olduğundan emin olunmanız hem güvenlik hem de performans açısından yararlıdır. Cihazınız nispeten yeni ise bu özellikle önemlidir; çünkü yeni cihazların çoğu, bir akıllı telefonun performansını engelleyen bir takım hatalara sahiptir ve yalnızca yazılım güncellemeleri aracılığıyla ele alınabilir.

Android overclock

Listemizdeki en karmaşık çözümlerden birçoğu olmasına rağmen, çoğu Android modeli overclock sayesinde rahatlıyor. OEM’ler tipik olarak bir aygıtın donanımının potansiyelini tam olarak kullanmasına izin vermezler. Bunun yerine, çoğunlukla “kısma” olarak adlandırılan CPU’yu güvenli bir noktanın gerisinde tutuyorlar.

Cihazınızın hızlanmasına izin vermek istiyorsanız, ilk adım telefonunuzu root etmektir. Cihazınıza bağlı olarak bu süreç değişebilir, bu nedenle sağladığımız talimatların çoğu cihaz için geçerli olmayacağından adım adım talimatlar vermek zordur.

Herhangi bir rootlu cihazın CPU’su üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlayan çok sayıda uygulama var. Uygun bir uygulama ile bu adımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ki cihazınızın garantisi devam ediyorsa garantisi biter. Kişisel bilgileriniz, güvenlik açıkları 3. Şahıs kişilerin eline geçebileceğini unutmayın. Böyle bir risk almanızı tavsiye etmiyoruz.

Android telefonunuzdan çöpleri silin

Samsung telefonunuz var ise birkaç basit kod girerek telefonunuzda daha önce sildiğiniz uygulamanın boş klasörü, parça dosyaları silerek hafızasında boş bellek için yer açabilirsiniz

Bunun için;

  • Arama ekranına *#9900# yazmanız
  • Delete dumpstate / logcat
  • Ok

Yapmanız yeterli. Hafızanızda büyük bir ölçüde yer açılacaktır. özellikle s3 mini, s4 mini, j3, j2, j1, gibi cihazların hafızası 8 GB gibi küçük oluğu için uygulamasız hafızasını rahatlatabilirsiniz.

 

Tıklayınız