Android nedir?

0
848

Kısa Android nedir? 

Android, mobil cihaz (telefon, tablet) için Google tarafından geliştirilen ve Linux tabanlı çalışan işletim sistemidir. Sistem temelde açık kaynak kodludur ancak, Android için az olmasına rağmen çok önem arz eden bir kısım kodları kapalıdır.

Android kelimesi anlamı nedir? 

Android latin kökenli insan kelimesinden türemiş olup “insanımsı yapıya sahip” anlamına gelmektedir. Günümüzde ise insan formunda otomasyon, yani robot manasında kullanılmaktadır.

Android açık kaynak (open source) kod nedir? 

Android açık kaynak kodlu işletim sistemi olmasıyla yazılımcılara, uygulama geliştiricilerine ve mobil cihaz kullanıcılarına yazılımı değiştirebilme imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu kod ile çalışan işletim sistemleri uyarlanabilir olduğundan tüm mobil cihaz firmaları kodları değiştirebilir ve kendi arayüzlerini oluşturabilirler.

Açık kodlu olması sebebiyle, Android bilişim sektöründeki uzmanlar tarafından ve sanayi ölçütlerince sürekli geliştirilmektedir.

Android Kapalı kaynak kod nedir? 

Google için önem taşıyan kodlar kapalı bir alanda saklanmaktadır. Ayrıca bu kodlar işletim sisteminin kritik görevlerini ve fonksiyonlarını barındırmaktadır.

Android uzantısı nedir ? 

Her işletim sisteminde dosyalar belirli uzantılara sahiptir. Örneğin, Windows’ta bilgisayara yüklediğimiz programlar .exe uzantılıdır. Bu mantık mobil cihazlarda da mevcuttur ve Android işletim sisteminde çalışan yazılımlar uygulama olarak adlandırılır. Android’te bulunan uygulamalar .apk uzantısına sahiptir.

Android marketteki uygulama sayısı kaçtır? 

Google yukarıda da bahsettiğimiz gibi ortak kullanım ve geliştirme olanağı sunan açık kodlu işletim sistemi olması sebebiyle, uygulamaların kolayca geliştirilebileceği bir platform olmuştur.

2016 tarihi itibariyle Android market (Google Play Store) uygulama sayısı 2 milyona yaklaşmıştır ve bu sayı günden güne artmaktadır.

  Android hangi dilde yazılmıştır? 

Kısa tanıma ihtiyaç duyanlar için belirtmek gerekirse , Google’ın mobil cihazlar için yarattığı bu platform JAVA diliyle yazılmıştır.

Android, Linux core ‘a inşa edilen ara katman yazılımı, kütüphane ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılım dili ise Apache harmony üzerine kurulu JAVA’dır.

 Android ne zaman ortaya çıktı, kuruldu? 

Android’in kurulma tarihi Temmuz 2005’tir. Ancak ilk yayınlanma yılı 2008(Eylül)’dir.

Android işletim sistemleri nelerdir? 

Android tarafından yayımlanan kararlı sürümler ve tarihleri şu şekildedir:

1.1 Astro – 9 Şubat 2009

Android1.1

1.2 Bender – 16 Mart 2009

1.5 Cupcake – 30 Nisan 2009

2.0 Eclair – 26 Ekim 2009

Android2.0

2.2 Froyo – 20 Mayıs 2010

Android2.2

2.3 Gingerbread – 6 Aralık 2010Android-2.3

3.0 – Honeycomb – Şubat 2011

4.0 – Ice Cream – 19 Ekim 2011

Android_4.0

4.1 – Jelly Bean – 9 Temmuz 2012

Android_4.1_on_the_Galaxy_Nexus

4.4 – KitKat – 31 Ekim 2013

5.0 – Lollipop – 12 Kasım 2014

Android_L_

6.0 Marsmallow – 5 Ekim 2015

Hangi telefonlar Android işletim sistemine sahip? 

Android işletim sistemini kullanan cihaz listesi şu şekilde: Samsung, HTC, LG, General Mobile Discovery, Casper Via, Sony Xperia, Asus Zenfone, Oppo, ZTE, Meizu, Xiomi, Huawei, OnePlus…

Android telefonlar güncelleştirme alır mı? 

Telefonların güncelleme alma tarihleri ve hangi güncellemeleri alacağı telefon ve tablet firmaları tarafından belirlenir. Örneğin; Samsung Galaxy S6 Android 5.0 işletim sistemiyle beraber gelmiştir ve Android 7.0 ‘a kadar güncelleme alabilir. Cihazların alacağı kararlı sürüm sayısı 2 desek pek yanlış olmaz.

 

Tıklayınız