Android donma ve yavaşlamalarına çözümler

0
1512

Tıpkı bilgisayarlarda ve notebooklarda olduğu gibi hangi telefon veya tablet markasını kullansak bile cihazımızda takılma, yavaşlama ve donma meydana gelebilir. Android cihazlarda da sıkça karşılaştığımız bu problemin çeşitli çözümleri bulunuyor. Android işletim sistemiyle çalışan Samsung, HTC, LG, Sony Xperia, General Mobile, Turkcell T 50 ve diğer Android cihazlarda yaşanan bu sorunu cihazı açıp kapatmak gibi bir yöntem uygulasak bile geçici olmaktadır.

Telefonun yavaşlamasının sebepleri arasında şüphesiz ki indirdikleriniz ve çalışan uygulamalar önemli bir yere sahip. Bunun yanında sildiğiniz uygulamaların kalıntıları da aynı şekilde işletim sistemini rahatsız etmektedir. Mobil cihazınızın hafızasındaki doluluk oranı da yine cihazı yormaktadır ve haliyle yavaş çalışmaktadır. Tüm bu tarz telefonun ağır çalışmasına sebep olacak problemleri ve olası hataları önlemek için size önereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Dolu hafızalı telefon veya tabletler için temizleme yöntemi;

Telefonun hafızasında yer açmak, hem telefonu hızlanmak hem de gereksiz dosyaları temizlemek için SD Cleaner uygulamasını kullanabilirsiniz. Mobil cihazdaki kalıntıları ve uygulama çerezlerini temizleyen SD Cleaner uygulaması sayesinde hafıza kartında bulunan tüm gereksiz verilerden kurtulabilirsiniz.

Önemli bilgi: Uygulamayı kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Sizin için önem teşkil eden dosyaları silmeniz durumunda geri dönüşü olmayan bir hata yapabilirsiniz. Dosyaları silmeden önce yanlışlığı önlemek için 2 defa kontrol etmenizde fayda var.android-temizleme-hızlandırma-yavaslama-2

SD Cleaner gereksiz dosya ve uygulama temizleme aracını indir.

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları temizlemek;

Cihazın arka planında çalışan uygulama cihazın yavaş çalışmasına ve ısınmasına yol açar. Telefon veya tabletin performansını olumsuz yönde etkileyen bu durumdan kurtulmak için Greenify uygulamasını deneyebilirsiniz. Akıllı cihazların elbette arka planda çalışan uygulamaları kapatma özelliği bulunuyor ancak her seferinde bu işlemi uygulamak yerine arka planda çalışan gereksiz uygulamaları otomatik olarak kapatacak bir uygulama olan Greenify’ı indirebilir ve cihazınızın hem performansını arttırır hem de hızlandırabilirsiniz.

android-temizleme-hızlandırma-yavaslama-3

Greenfy arka planda çalışan uygulamaları kaldırma aracını indir

Pili hemen tüketen uygulamaları kapatmak için

Telefon yavaşlamasına çözüm yollarından biri de bataryayı hızlı tüketen uygulama kullanmak. WakeLock Detector uygulamasını kullanarak en çok pil tüketen uygulamaları görebilir, uygulamanın size çıkardığı verileri kullanarak gerekli uygulamayı silme, kapatma ya da Greenify uygulamasına devretme gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

android-temizleme-hızlandırma-yavaslama-4

Icon Wakelock Detector-Save Battery (Batarya doktoru) indir

Telefonunuzdaki uygulama kalıntılarından ve çerezlerden kurtulun

Cihaza yüklediğiniz uygulamaları sildiğinizde silinen uygulamanın kalıntıları kalkmaz. Eğer çok fazla uygulama yükleyen ve silen biriyseniz App Cache Cleaner (Uygulama ön bellek ve gereksiz dosya silici) programını kullanabilirsiniz.  App Cache Cleaner kurduğunuz ve kaldırdığınız tüm uygulamaların kalıntılarını silmenizi sağlar. Yalnızca silinen değil, mevcut uygulamayı da sildiğinizde ne kadar iz bırakacağını gösteriyor.

android-temizleme-hızlandırma-yavaslama-5

App Cache Cleaner uygulamasını indir

Uyarı: Telefon ya da tabletinizi her ihtimale karşı yedekleyin.