Android’de önbellek temizleme nasıl yapılır?

0
1232

En çok yüklenen programlar arasında ön bellek temizleme programları yüklenmekte hatta çoğu zaman yeni kullanıcıların eşi dostu hemen google play’den ön bellek temizleme programları yüklemeteler. Bunun ne gibi bir faydası var aslında biraz tartışılır. Çoğu telefon kullanıcısı bir programı çalıştırdıktan sonra son kullanılan uygulamalara tıklayarak o programı oradan kaldırıyor. Bunun bir yararı var mı? Ön bellek temizliği yapmalı mıyız?

Son Kullanılan programlar

Telefonumuzu açtığımızdan, uygulamaları kullanmamız ve kapattığımız an’a kadar cihazımız Ram belleğini kullanmakta. ve bunun için bir ön bellek hazırlamakta. Örnek vermek gerekirse; telefonumuzun Rehberine girdik, biraz bekledi, numaralar yüklendi ve artık karşımızda. İstediğimiz numarayı bulduk arama yaptık ve aramayı sonlandırdık. böyle bir durum da cihazımızın son kullanılan programlar menüsünde yerini aldı. Ve bunun için bir ram bellek harcadı. Şimdi rehberi tekrardan açtığımızda daha hızlı karşımıza çıkmakta. Eğer ki son kullanılan programlardan rehberi kaldırırsak, tekrardan rehber’e girmek istediğimizde aynı işlemleri tekrar edicektir. Yani tekrardan rehbere girdiğimizde biraz bekleyecek, numaralar yüklenecek , ram harcayacak. Gün içerisinde bir daha kullanmayacağımız bir uygulamayı kaldırırsak. Hem enerji tasarrufu sağlarız, Hem de cihazımız daha düzgün çalışır.

 

 

Telefon hafızasını yönetmek

Mobil kullanıcılar İnternet’te gezerken genellikle başka sitelere yönlendirilmekten şikayetçi ve genellikle reklamlar çıkıyor. Kullandığımız İnternet tarayıcısının ön belleğinde olan siteler rahatsızlık vermekteler. böyle bir durum da yapmamız gereken :

  • Ekran kilidini açın.
  • Uygulamalar’a basın.
  • Ayarlar > uygulamalar > uygulama yöneticisi > kullanılan tarayıcı (internet, chrome)
  • Hafıza > Ön belleği temizle > hafızayı yönet

 

Tıklayınız