APK nedir? – Hakkında Sorular & Cevaplar (Android)

0
1008

APK, Android cihazlarda bulunan uygulamaların uzantısıdır. Yeni başlayanlar ve apk kavramıyla ilk kez tanışanlar için şöyle bir örnek verelim. Her işletim sistemi kendine has uzantılarda dosya açar. Örneğin; Windows’a indirdiğimiz programların uzantısı .exe’dir. Android cihazlarda da programı (uygulama) açabilmek için onun .apk uzantılı olması gerekiyor.

APK’nın açılımı nedir?

Apk yukarıda bahsettiğimiz gibi dosya uzantı türüdür. Android işletim sisteminde çalışan APK’nın açılımı Android Package’tir. Türkçe’de Android Paketi anlamına gelmektedir.

APK ile APP arasındaki fark nedir?

APP, aplikasyonun kısaltmasıdır. Mini bir kıyaslama yapmak gerekirse APK uygulama uzantısı, APP uygulamadır.

Örneğin; Whatsapp.apk

Whatsapp’ın uzantısı APK’dır ve Whatsapp bir APP, yani uygulamadır.

APK dosyası neden indiriliyor?

Her uygulama Google Play tarafından kabul edilmiyor. Haliyle kullanıcılar uygulamanın APK sürümünü indirmek ve manuel olarak kurmak zorunda kalıyor. Bazı kullanıcıların cihazlarının Rootlu olması veya Google Play Store’un cihazlarında yüklü olmaması da kişiyi APK indirmeye sevk ediyor. Bunun yanında korsan, nulled (kırılmış ve editlenmiş) , ücretli uygulamaları edinmek isteyen kullanıcılar uygulamanın apk sürümlerini yüklemekte.

APK indirme siteleri neler?

Dünya genelinde en çok tercih edilen APK indirme sitelerinin başında APK Mirror geliyor. Google Play’deki pek çok uygulamayı bünyesinde barındıran APK Mirror üzerinden istediğiniz uygulamanın apk sürümünü indirmeniz mümkün.

APK dosyası nasıl indirilir?

Mobil cihazınızdan web tarayıcısını kullanarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Desktop cihazlardan da indirme yapıp, USB kablo veya kablosuz veri aktarım programıyla aktarma yapmanız mümkün. Uygulama cihazınıza indiğinde üzerine dokunmanız ve KUR’a basmanız yeterli olacaktır.

Bilinmeyen Uzantılar uyarısı

Eğer apk dosyası indirdiğinizde bilinmeyen uzantı uyarısı alıyorsanız, sistemin güvenliğiniz için devre dışı bıraktığı bilinmeyen kaynaklar’ı aktif hale getirebilirsiniz.

BİLİNMEYEN KAYNAKLAR NEREDE? 

APK nasıl yapılır, geliştirilir?

Android’de uygulama geliştirmek için çeşitli Eclipse, Visual Studio gibi platformlar bulunuyor. Ancak APK uzantılı bir uygulama yazmak için JAVA, Python vb. programlama dillerine hakim olmalısınız.

 

Tıklayınız