Android 7.0 nougat geldi. Nasıl kullanılır ?

0
998

Geçtiğimiz temmuz ayında adından çokça söz edilen ve beklenilen versiyon nougat cihazlara gönderilemeye başladı. Peki gelen bu nougat 7.0 versiyonda nasıl ayarlar yapılmalı? bu konumuzda püf noktalarına bir göz atalım.

Aslında Samsung kullanıcıları çoğu özellikten haberleri var. Çoklu ekran teknoloji Samsung’un çoğu telefonunda mevcut. Ham android’te bize diğer telefonlarda da kullanmamıza sağlayacak  olan yeni özellikler ve gelişmeleri ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Bildirim menüsünü özelleştirin

Ana sayfa ekranında bildirim çubuğunu yukarıdan aşağıya çektiğimiz de karşımıza çıkan hızlı ayarlar menüsünü özelleştirebilirsiniz. Sık kullandığınız wi-fi, mobil veri, bluetooth gibi kolay ulaşabileceğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bunun için;

 1. Bildirim çubuğunu açın
 2. Düzenle ya da kalem işareti tıklayın
 3. sürükle bırak sistemi ile istediğiniz yere yerleştirin

Bildirim menüsünden gelen bildirimlerinizi bir araya toplayarak istediğiniz bildirimi genişletebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Whatsapp’tan gelen konuşmalarını tek bildirimde görebiliyor, isterseniz diğer bildirimlerinden ayırarak sadece onu genişletip okuyabiliyorsunuz. Oyun oynarken, video izlerken cevaplamanız gereken konuşmaları hızlıca cevap vermenizi sağlar. Bunu bütün bildirimleriniz için yapabilirsiniz. Mail, uygulama güncelleme, forum sayfalarınız, hatta wi-fi, bluetooth gibi menülerde de genişletme seçeneği mevcut. ana menüden hiç ayrılmadan bu özelliği kullanmak gerçekten kullanışlı.

İstemediğiniz bütün bildirimleri engelleyebilir ve sessizce alabilirsiniz. Arada bir kullandığınız uygulamadan her zaman bir bildirim alıyorsanız. Bildirim ayarlarından o uygulamayı engelleyebilirsiniz. Facebook’tan gelen bildirimleri engelleme yaparak doğum günü hatırlatıcı ve oyun istekleri engellemiş olursunuz.

 • Çoklu pencere kullanın

İki farklı uygulamayı tek ekranda kullanabilirsiniz. mesela; Youtube ve Facebook’u an anda kullanabilirsiniz. Böylelikle hem video izlerken hem de facebook’ta ki arkadaşlarınızın fotoğraflarını beğenebilirsiniz. Home tuşunun yanında ki menü tuşuna basarak son kullanılan uygulamalara girin kullanmak istediğiniz iki uygulamayı seçin. Çift ekran ile zaman kaybınız olmayacak.

 • Yazı tipi ve ekran boyutunu ayarlayın

Yazı tipi ve ekran boyutunu kişiselleştirerek okuma ve yazmanızı kolaylık sağlayabilirsiniz. Ayarlar menüsünden ekran menüsüne giriş yaptığımızda. Yazı tipi menüsünde küçükten büyüğe doğru harflerinizi büyütebilirsiniz. Ekran menüsünde ekran boyutunu ayarlayabilirsiniz.

 • Kişileri ve numara engelleme

Aramasını istemediğiniz kişi ve numaraları engelleme özelliği ile reklam içerikli mesajları ve aramalarınızı engelleyebilirsiniz. Bunun için;

 1. Arama ekranı
 2. Seçenekler
 3. Ayarlar
 4. Çağrı engelleme
 5. Engellemek istediğiniz kişi veya numarayı girin
 • Arka plan çalışan uygulamaları yönetin

Gün içerisinde kullanmakta olduğunuz ve arka planda çalışan uygulamalarınızın İnternet, Ram harcamasını engelleyerek cihazınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Arka planda çalışan her uygulama pil tüketimini de etkiler. Ayrıca; Pil optimizasyonu sayesin pilin daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz.

Gelen Nougat versinyon’da istenileni karşılamakta mı? akıllı telefonunuza ne gibi bir özellik gelse daha kullanışlı olur? Soru ve görüşlerinizi yorum panelinden yazabilirsiniz.

 

Tıklayınız