Android 5.0 Lollipop özellikleri

0
921

Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özellikler ve değişiklikler

Google, Android KitKat 4.4’ü yayınlayalı 1 yıl olmadan bu sefer bir üst seviye olan Android 5.0 Lollipop işletim sistemini duyurdu. Yenilenen arayüzü ile rengarenk bir tasarımı olan Android Lollipop özellikleri sizleri mutlu edebilir.

Bugüne kadar yapılan gözle görülür önemli güncellemeler içeren bu sürümde Multitasking, Gooogle Now kart sistemi gibi yenilikler bulunuyor.

Bunun yanında 2015 yılında patlama yapması beklenen 64 bit işlemci Android Lollipop 5.0 tarafından destekleniyor. Pili çabuk biten telefonlar için de kolları sıvamış olan Android geliştiricileri Project Volta özelliğini getirmiş.

android-5-lollipop-logo

Android 5.0 Lollipop güncellemesi ne zaman gelecek?

2014 yılının son yayımlanan Android işletim sistemi olan 5.0 Lollipop yazılımı Nexus 6 ve Nexus 9 modelleri ile birlikte gelecek. Bunun yanında Nexus 4,5,7, 10, Google Play Edition mobil cihazları, Moto X , Moto G ve Moto E modellerinde yeni işletim sisteminin güncellemesi biraz daha geç yayımlanacak. Yani bu saydığımız modellerde güncelleme Kasım sonu ya da Aralık başında sizlerle olabilir.

Nexus 9 özellikleri ve fiyatı

android-5.0-lollipop-logo-resim

Android 5.00 Lollipop özellikleri neler?

Yepyeni materyal tasarımı

Android’in son sürümünde Materyal tasarımı adında doğadan esinlenerek hazırlanmış görünüme sahip. Baskı tabanlı oluşu da görünüme eşlik eden bir başka özellik. Biraz daha anlamlı kılmak gerekirse, telefonun arayüzünde bulunan birçok öge eskisine göre oldukça düz görünecek. Üç boyutlu  görünümden tek düzeye ancak renkliye geçiş denilebilir.

1413397921_7

Microsoft’a özenen Android

Bildiğiniz üzere Microsoft, Windows işletim sistemini ev elektroniklerine, telefonlara, bilgisayarlara ve tabletlere taşımaya çalışıyor. Bunun bir benzerini de Android yayımladığı 5.0 Lolipop ile deneyecek. Tüm ekranları bir araya getirmeyi planlayan Google bu alanda başarılı olabilir.

nexus-6-resim-android

Yepyeni bildirim tasarımı

Kullanıcılar için mobil cihazlarda en çok önem taşıyan şeylerden biri de bildirimlerdir. Bunun farkında olan ve zamanı telefon kullanıcılarının lehine çevirmeyi amaçlayan Google bunu başarmış gibi görünüyor. Getirdiği gelişmiş bildirimler sistemi ile en önemli olan bildirimler gösterilirken, sizin için önem taşımayanlar gizleniyor.

Bildirimleri okumanız ve kaldırmanız, kilit ekranından çok daha hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirilecek. Telefona ya da tabletine bir kez dokunduğunuzda size gelen bildirimler detaylı olarak sıralanacak ve ufak parmak hareketleriyle size gelen bildirimleri tek tek silebileceksiniz. Telefonda görüntü konuşma yaparken size bildirim geldiğinde yine bildirim çubuğunu kaydırmakla uğraşmadan bir çırpıda cevap verebilirsiniz.

1413396439_brand-new-notifications-design

64 bit – ART

Google’ın belki de kullanıcılara sunduğu ve teknolojiye kazandırdığı en güzel özelliklerden biri. Android 5.0 Lollipop yalnızca mobil cihazın arayüzünde değil, cihazın kapağının altında da sizlere değişiklikler sunuyor. İşletim sistemi Art beraberinde 64 Bit’i de getiriyor. Android Lollipop bu mimariyi desteklediğinden 64-bit işlemciye sahip tüm telefonlar da gözle görülür bir performans artışı yaşanacak.

1413396493_64-bit-art-compiler

Project Volta batarya ömrünü arttırıcı

Android Lollipop platformunun getirdiği bir diğer ses getiren yenilik ise Project Volta. Amacı daha fazla pil kullanımı sunmak ve telefonların tekrar tekrar şarja takılmasının kısmen de olsa önüne geçmek. Project Volta cihazda yapılanları sizlere gösteriyor ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatıyor. Böylece cihazınızın zorlanmasının önüne geçiyor. İşlemci daha az yoruluyor ve pil tasarrufu sağlanıyor.

volta-h1

 Son Uygulamalar 

Son kullanılanlar sekmesi artık ayrı bir alanda ayrıştırılabilecek. Uygulamaların yanında son kullandığınız Chrome web tarayıcı sekmeleri de deste biçiminde sıralanacak ve erişim daha kolay bir hal alacak. Google geliştirdiği bu tasarımı üçüncü kişilere açacak.

1413396574_new-recent-apps-menu

Aksesuarınız ile kilidi açın

Bluetooth bağlantısı ile çalışan akıllı bir saate sahipseniz, telefonunuzun kilit ekranını şifre veya desen çizmeye başvurmadan açabilirsiniz. Eğer saatiniz algılanmazsa devreye tekrardan desen kilidi ve şifre giriyor. Özel dosyalarınıza erişimi engelleyen misafir kullanıcı modu da yine Android Lollipop ile gelen bir başka yeni özellik.

1413396594_context-aware-unlocking

İş ve kişisel verileri ayırma

Google, insanların telefonunu iş ve kişisel yaşam alanlarında daha kolay kullanabilmesi için birtakım yenilikler getirdi. Bunlardan en çok göze çarpan özellik iş ve kişisel verileri ayrı tutmak. Bunun yanında bir kaynaktan yardım alabilmek de Lollipop’un sunduğu ikinci bir avantaj. Buradaki özellik Samsung ve Google’ın işbirliğinden gelmekte.

1413396627_separating-work-and-play

Geliştirilmiş bağlamsal arama

Google, geçmiş aramalarınızı kullanarak yaptığınız aramaları size hatırlatıyor. Daha önce yaptığınız searchleri birleştirerek yeni aramalarınızda aradığınız şeyin daha kolay bulunmasını sağlıyor. Size önceki yaptığınız aramaları dikkate alarak önerilerde ve tahminlerde bulunuyor.

1413396655_improved-contextual-search

Yeni API’ler desteği – Bluetooth 4.1, USB ses ve Burst Fotoğraf modu

Android Lollipop SDK ve binlerce yeni API desteği ile geliyor. Bluetooth 4.1 desteği, USB ses ve üçüncü parti uygulamalar için seri çekim sağlayan Burst fotoğraf modu özellikleri de Android 5.0 Lollipop işletim sisteminin yüklü olduğu cihazlarda görülecek.

android-lollipop-mobilgim

Android 5.0 Lollipop duvar kağıtları ve zil sesleri

Android Lollipop Klavye indir