Ana Ekran Tuşu Arızalandı Yardımcı Dokunmatik Nasıl Kullanabilirim?

0
41

Belli bir kullanım süresinden sonra iPhone’nunuzun ana ekran düğmesi bozulabilir ya da düğmeyi kırabilirsiniz. Bu durum karşısında hemen paniğe kapılmanıza gerek kalmaması için neler yapılmalıdır?

Öncesinde Iphone telefonlarda yer alan ana ekran düğmesinin ne işe yaradığına bakalım; telefonun ön kısmında yer alan tek tuştur ve herhangi bir sayfadan ana ekrana dönmeye yaramaktadır. İki kez basarsanız o anda çalışmakta olan uygulamaları görebilirsiniz. Tek sefer uzun bir şekilde basarsanız Siri yardımcı asistanı aktif olmaktadır.

İPhone’larda yer alan ana ekran tuşu pek çok kullanıcı için sorun yaratmaktadır. Sık kullanılan bir parça olduğu için çabuk bozulabilmekte veya kırılmaktadır.  Daha fazla okumak için linkteki makaleyi okuyunuz.

2 seçeneğiniz var!

Ana ekran tuşu bozulan kullanıcılar için, iphone cihazlarını kullanmaya devam edebilmeleri için 2 seçenekleri var. Kırık ya da bozuk ana ekran düğmesini değiştirmek yani telefonu servise göndermek. Fakat bilmekte fayda var ki her iphone modelinin ana ekran tuşu değiştirilemiyor. iPhone 7 ve sonrasında çıkan modellerde ana ekran tuşu kırıldığında veya bozulduğunda garantiye göndermeniz gerektirmektedir.

Diğer seçeneğiniz ise servise göndermek veya değiştirmek istemiyorsanız, AssistiveTouch özelliğini kullanmaktır. AssistiveTouch’ı kullanmanız için AppStore üzerinden herhangi bir uygulama indirmeniz gerekmemektedir. Yerleşik olarak Ios 11 apple şirketinin son çıkardığı Ios sürümü dahil tüm ios sürümlerinde yer almaktadır.

Yardımcı Dokunmatik Assitive Touch nasıl aktif edilir?

Bu özelliği iphone cihazınızdan aktif edebilirsiniz. Herhangi bilgisayar, mac ya da kabloya ihtiyacınız yoktur. Özelliği aktif edebilmek için sırayla:

  • iPhone’nunuzdan Ayarlar bölümüne gidin,
  • Genel sekmesine dokunun,
  • Aşağıya doğru inerek Erişebilirlik bölümüne girin,
  • Bu sekmede Fiziksel ve Motor bölümünde bulunan Assistive Touch sekmesine dokunun,
  • Assistive Touch (Yardımcı Dokunmatik) özelliğini aktif edin.

Bu işlemler ardından ekranınızda aktif olmadığı durumlarda daha silik şekilde gözüken bir kutucuk olacaktır. Bu kutucuğu ekranınızın kenarlarında istediğiniz yere sürükleyerek yerleştirebilirsiniz. Ana ekranı kullanmak istediğinizde, ihtiyacınız olduğunda, bozuk veya kırık olduğu için kullanamadığınız ana ekran düğmeniz yerine bu kutucukta yer alan “Home” düğmesini kullanabilirsiniz. Aktif olmadığı sırada kutucuk kapalı bir şekilde durmaktadır. Dokunduğunuz zaman içinde Ana ekran düğmesinin işlevini gören home tuşuda dahil 3 özellik daha bulunan bir pencere açılacaktır.

Diğer özellikler ise Siri, özel ve aygıt özelliklerinin olduğu düğmelerdir. Yeni sürümlerde denetim merkezi ve bildirim merkezide bu pencereye eklenen özellikler arasında yer almaktadır. Eğer telefonunuzun tuşunun bozuk veya kırık olması sizi rahatsız etmiyor ya da tamire gerek yok diye düşünüyorsanız, bu özellik sizi uzun süre idare edecektir. Bunun yanında tabi ki servise veya başka bir yere tamire göndermenin belli bir masrafı bulunmaktadır. Yukarıda da geçtiği gibi bazı iphone modellerinin ana ekran düğmesi değişmediği için servis tamamen ekranı değiştirmektedir ve haliyle masraf daha da artmaktadır.

 

Tıklayınız

Google hakkında bilinmeyen gerçekler

Android nedir?