Amazon Sitesinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

0
28

Amazon Sitesi Kuruluşu

Amazon bir son zamanların gelişimi son hızla devam eden e-ticaret alışveriş sitelerinden biridir. Bulut bilişim teknolojisini baz almış bir şirkettir. Jeff Bezos, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletinde Amazon şirketinin ilk temellerini atmıştır. Kurduğu sitenin arama motorlarında ilk sıralarda aranması için ‘a’ harfi ile başlaması gerektiğine karar veren Jeff sitenin adını Amozon olarak seçmiştir. Bu site piyasadaki satış değer oranı nedeni ile dünyada alışveriş için tercih edilen önemli bir sitedir. İnternet üzerinde en büyük alışveriş sitesidir. BU site üzerinden birçok farklı ürün için alışveriş yapılabilir. En büyük atılımını Kindle denilen elektronik kitap satışıyla yapmıştır. Önceden Türkçe olmayan site iki yılı aşkın bir süredir tamamen Türkçeleştirilmiş.

Amazon da Alışveriş Nasıl Yapılır?

Türkiye’ye Amazon 3 yılı aşkın bir süredir ürün tedarikinde bulunmaktaydı. Bu da kargo konusunda pahalıya mal oluyordu. Ayrıca güvenli mi? uzak mesafa üzerinde ürün alımı yapmak gibi düşünceler ürün alımı konusunda alışveriş tutkunlarını düşündürmekteydi. İnternet üzerinden alınan her ürün için elbette ki bir pürüz bulunabilmekte ama sitenin güvenilirliği ve kullanım oranı bu güvenilirlik konusunda ve mesafenin uzak olmasına çözümdür. Bu sebepler için Amazon yerel kargo firmalarına doğru yöneldi ve Amazon’un Almanya’da bulunan Amazon.de sayfası tamamen Türkçe’ye dönüştürülmüştür.

Bu Türkçe haline getirme ve Yerel Kargo çözümü internet alışverişlerinin önemli noktası olan kargoda da önemli avantajlar sağlamıştır. Yapılan bu değişimler Türkiye’de giyimden elektroniğe kadar her türlü ürün alışverişinde uygun fiyata alabilme olanağı sağladı. Alışveriş için:

İlk Adım: Üyelik

Türkiye’den yapılacak olan siparişler için Amazon.de üzerinden yapılaması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Amazoncom veya Amzonde üzerinde üyelik yapılması gerekmektedir. Her iki site birbirine bağlı oldukları için hangisinden üyelik yapılırsa diğer siteye aynı bilgiler ile giriş yapılabilir. Yapılan üyelik ücretsizdir ve basittir.

İlk önce amazonde sitesine giriş yapılır ve orada DE yani Deutsch üzerine tıklanır oradan açılan dil seçeneklerinden Türkçe seçilir. Bu seçimden sonra sayfa dili ve arayüzü Türkçe olur. Dil seçiminden sonra Giriş Yap seçeneğine tıklanır ve orada açılan alt menü de Giriş Yap butonunun altında burdan başlayın diye bir seçenek görülecektir. O seçeneğe tıklanır ve açılan Hesap Oluştur bölümüne gerekli olan Ad, e-posta gibi bilgiler girilir.

Sonra Hesap Oluştur’ a tıklanır ve üyelik tamamlanmış olur. Hesap oluştuktan sonra Merhaba Hesabım adlı seçeneğe tıklanır ve orada hesabım’a tıklanır. Daha sonra siparişlerin geleceği adres belirtilmeli. Girilen hesabım sayfasının alt kısmında bulunan Hesap Ayarları altında Yeni Adres seçeneğinden gerekli adres bilgileri girilir. Adres bilgilerinde Ülke Türkiye seçildiği için alta bir kutu daha açılır açılan o kutuya TC kimlik bilgileri girilir.

İkinci Adım: İstenen Ürünü Seçmek

Sayfa içerisinde gezinmeler sonucunda istenen ürünler sepete eklenir. Ama Almanya’dan 49 Euro üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir. Her sepetin 30 kg ve 1500 euro gibi limitleri bulunur. Bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Tıklayınız