Always On Display Ekranı Nedir?

0
1

            Always On Display uygulaması, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda, açma tuşuna basmadan bildirimler almayı sağlayan siyah ekrana verilen isimdir. Şarj ömrünün uzun olması bakımından bu özelliğin var olması önemli ölçüde fark yaratmaktadır. Always On Display’in ortaya çıkması, Amoled özelliğine sahip ekranlarla beraber olmuştur. Amoled ekranda bulunan her piksel kendi aydınlatmasına sahiptir ve kullanılmadığında kapanır. Pil tasarrufu bu nokta kendini gösteriyor. Lcd ekran telefonlarda bu özelliği kullanmanın pil tüketimi açısından çok fayda sağlamadığı konuşuluyor. Ayrıca uygulamanın şimdilik, Galaxy S8, Galaxy S8+ dışındaki telefon cihazlarına indirilmediği biliniyor.

 Always On Display Uygulamasının Faydaları

            Uygulama sayesinde telefon cihazı gün içinde sadece %1 şarj harcıyor. Pil ömrünü uzatmak bakımından çok büyük katkı sağlıyor. Uygulama aktifken, siyah ekranda bütün pikselleri kullanmaz. Bu özellik, uzun vadede telefonun ömrünü uzatır. Siyah ekranda çalışırken piksel kaydırarak ekranda iz kalmasına engel oluyor. Uygulamanın faydaları sayesinde telefon kullanımı daha kullanışlı hale gelir.

 Always On Display Açma ve Kapama Nasıl Yapılır?

            Uygulamayı kullanabilmek için öncelikle Google Play Store üzerinden indirilmesi gerekiyor. İndirme işleminin ardından uygulamayı Enable moduna getiriyoruz. Parlaklık ayarını Genel Ayarlar bölümünden yapabilirsiniz.

 Always On Display uygulamasını açmak için talimatlar:

 Samsung Ayarlar > Ekran > Ayarlar> Kilit Ekranı ve Güvenlik > Always On Display

 Uygulama ayarlarından, gösterilmesini istediğiniz öğeleri belirleyebilirsiniz. Bunun için;

 Gösterilecek Öğeleri Ayarlayın > Öğeleri Seç

 Saat: Ekran kapalıyken telefonunuz saati gösterir. Ekran koruyucu vazifesi görür.

 İmza: İmza Oluştur > Yazı Tipini Değiştir

 Siyah ekranda saat ve diğer bildirimleri görmek istemiyorsanız, Always On Display uygulamasını devre dışı bırakmak için bir kaç basit işlem yapılır.

 Ekran > Ayarlar> Kilit Ekranı ve Güvenlik > Always On Display > Off konuma getirmek

 Ekranınızı Özelleştirmek istiyorsanız şu ayarları yapabilirsiniz. Ayarlar > Kilit Ekranı > Saat Stili (Saatin rengini değiştirmek için Renkli seçeneği tıklanır).

 Always On Display Özellikleri

 – Gün boyunca telefon ekranında saat, mesaj, çağrı gibi bildirimlerin görünmesini sağlar.

 – Amoled ekranlı telefon cihazının pil ömrünü korur.

 – Ekran piksellerini kullanarak telefonun ışık ayarını düzenler.

 – Gif Animasyon özelliğiyle ekran görünümüne renk katar.

 Always On Display Uygulaması Ne İşe Yarar?

            Saatin kaç olduğunu, mesaj gelip gelmediğini, cevapsız arama olup olmadığını Always On Display uygulaması sayesinde telefon kilidini açmadan ekranda görebiliyoruz. Kilit ekranı Amoled özelliği bulunan ekranlarda pil ömrünü korumak amacıyla, diğer ekranlardan farklı olarak, yalnızca açık olması gereken pikselleri kullanır. Always On Display uygulaması, telefon cihazının, ekran kapandıktan sonra bile, siyah ekranda saat ve diğer bildirimlerin sürekli görünür olmasını, her zaman ekranda görünmesini sağlamaktadır. Bu eklentinin bulunduğu telefon modellerinin son zamanlarda popülerleştiği görülüyor.

 Always On Display Hayatı Kolaylaştırıyor mu?

            Uygulamanın hayatı kolaylaştırması, pil ömründen tasarruf etmesi ve şarj için daha az efor sarfetmek anlamına geliyor. Kullanılan telefona göre değişen şarj süresi; gün içinde telefon cihazını kaç kere şarja taktığını bilmeyenler için hayatı kolaylaştırıcı bir uygulama olduğu düşünülebilir. Ayrıca uygulamaya yeni eklenen Gif animasyon seçeneğiyle, telefonun kullanımı daha eğlenceli hale gelmiştir. Gif animasyonlar sayesinde telefonunuzla kendinizi daha iyi ifade edebilir, telefonunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular