Akıllı telefonlarda pil kullanım menüsü nasıl bakılır?

0
1304

 

Bu işlem Android’de biraz basit olsa da iOS8’den sonra artık iOS telefonlar için de ufak bir ayar sonrası erişilebilir durumdadır. Öncelikle iOS kullanıcıları için çözümden sonra da Android işletim sistemine sahip kullanıcılar için takip edilmesi gereken adımlardan bahsedeceğiz.

IOS 8: iPhone / iPad Pil Performansını Kontrol Etmek İçin Apple’ın Gizli Pil Kullanımı Menüsünün Kilidini Açma

IOS kullanıcıları Android’den farklı olarak pil kullanımlarının detaylarına hazır menüler altından ulaşamıyorlar. Ancak yakın zamanda bir kullanıcının bunun nasıl yapılacağına dair bilgi paylaşması ile birlikte, iOS telefonlarından pil kullanımını detaylı olarak öğrenmek isteyen kişiler hemen bu ayarları yaparak gizli menüy6e ulaşmayı başardılar. Biz de yazımızın bu kısmında iOS kullanıcılarının bu gizli pil kullanım menüsüne nasıl ulaşacaklarını tarif edeceğiz.

Böylece, iOS 8 kullanıcıları hangi uygulamanın veya işlemin bataryayı en çok tükettiğini bulabilir ve sorunu önlemek için gerekli adımları atabilir.

DetailedBatteryUsage” olarak adlandırılan alan, kullanıcıların her bir uygulama veya arka planda çalışan işlemler için ayrıntılı çizgi grafikleri de dâhil olmak üzere gizli pil kullanımı istatistiklerinin kilidini açmasına olanak tanıyor. Cydia uygulaması üzerinden bu alanı aktif ederek artık ayarlardan ayrıntılı pil kullanımına erişebilirsiniz.

IOS 8‘de DetailedBatteryUsage (detaylı batarya kullanımı) Kullanma

iOS 8 cihazınızda çalışan her uygulama veya arka plan işlemi için pil kullanımı hakkında ek bilgi bulmak için Ayarlar → Genel → Kullanım → Pil Kullanımı bölümüne gidin.

Pil kullanımının ayrıntılarını istediğiniz uygulama veya işlemin üzerine dokunmanız yeterlidir ve uygulamanın cihazınızın pil ömrü üzerindeki etkisi hakkında her an istatistiği görebileceksiniz.

Android Kullanıcıları İçin Detaylı Pil Kullanımını Kontrol Etme

Android kullanıcılarının bu menüye ulaşmak için yüklemeleri gereken herhangi bir harici uygulama ihtiyacı yoktur. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca pil kullanımının detaylarına ulaşabilirsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

  1. Giriş ekranından MENÜ düğmesine tıklayın
  2. AYARLAR’ı tıklayın.
  3. Aşağı kaydırarak “Telefon Hakkında” seçeneğine gelin
  4. “Pil” veya “Pil Kullanımı” nı tıklayın.

“Pil Kullanımı” ekranında, her işlemin yanında kullanım oranını göreceksiniz. İşlemler, en yüksekten en düşük pil kullanımına göre listelenir.

Bu bilgi sayesinde pil ömrü boyunca hangi uygulamaların ve işlemlerin ne kadar batarya tükettiğini görebilirsiniz ve daha sonra daha iyi pil ömrü sağlamak için kullanımınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

 

Tıklayınız