Akıllı cep telefonundan televizyona görüntü nasıl aktarılır?

0
2448
  1. Bir bağlantıyı algılama

Bu adım bilgisayarınızla TV’niz arasında bir bağlantı tespit eder. Kabloyu bağladığınızda, bilgisayarınızın grafik kartı ikinci bir ekran algılar.

  1. Bilgi paylaşımı

Pek çok farklı ekran ve çözünürlük mevcut olduğu için, bilgisayarınızın ikinci bir ekranla bağlantı kurmadan önce bazı bilgilerin bilinmesi gerekir. Bu ikinci adım, bilgisayarınıza, TV’nizin ses ve video ayarlarını belirtir; böylece bilgisayarınız bilgileri düzgün şekilde görüntüleyebilir.

  1. Yansıtma

Bir bağlantı tespit edildikten ve bilgisayar TV’nizin ayarlarını bildikten sonra bilgisayar bilgileri TV’nize gönderir. TV ekranınızda gördüğünüz şey tam olarak bilgisayarınızın ekranında gördüğünüz şeydir.

Kablosuz ekran yansıtma

Kablosuz ekran yansıtma, ancak, farklı ayarlar gerektiriyor. Bu makalede, kablosuz HDMI, yayın ve yayınlama konuları ele alacağız.

Kablosuz HDMI

Kablsuz HDMI, PC ekranınızın WiFi kullanarak TV’ye yansıması anlamına gelir.

Örneğin Airtame cihazı, bilgisayar ekranınızı yansıtmak için bir WiFi bağlantısı kullanıyor. Airtame nasıl çalışır, bilgisayarınızın ekranını yakalamak için PC yazılımı kullanıyor olması. Bunu, saniyede 30 resimlik bir oranda ekran görüntüsü alarak yapar.

Bilgisayar daha sonra bu veriyi bir WiFi bağlantısı yoluyla Airtame cihazına gönderilebilmesi için paketler ve TV veya monitörün bir HDMI portu vasıtasıyla takılı olmasını sağlar.

Airtame aygıtı bu bilginin paketini açar ve TV’ye görüntüler. Bilgisayarınızda gezinirken, bunların hepsinin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini düşündüren aslında bu işlemlerin algımıza yakın gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır, oysa ister istemez milisaniyeler boyutunda da olsa bir gecikme her zaman kaçınılmaz olarak olacaktır.

Bu Teknolojiler İle Yapılabilecekler

 Bu teknoloji sayesinde telefonunuzdaki tüm multimedyaları Tv’nize yansıtabilir ve Sevdiklerinize sunumlar yapabilirsiniz.

Bir yaygın uygulama ise youtube bağlantınızı aynı ağdaki bir cihazda paylaşarak istediğiniz ekrana yansıtabiliyor olmanızdır.

Aynı Ağ’da olmaktan kasıt cihazların aynı dağıtıcıya bağlı olmasıdır. Bu sayede dağıtıcı bir cihaz ile aynı alt ağda Ip paylaşımı yapılmış cihazlar Ev grubu gibi bir alt grubun parçası olarak bir arada çalışabilmektedirler.

 

Tıklayınız