Seçim güvenliğinin sağlanabilmesi için CHP tarafından ortaya atılan adil seçim kampanyası, gelişen teknolojilerden destek alacak. Uygulama kapsamında; sandık görevlileri kontrol edilirken sisteme anlık olarak kayıt edilen tutanaklar YSK verileriyle eşleştirilecek.

 

24 Haziran’da gerçekleşecek olan genel seçimlerde halk hem Cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçecek. CHP tarafından geliştirilen akıllı telefon uygulamasıyla uzun süredir üzerine gölge düşen seçim güvenliği konusunda ciddi adımlar atılmış olacak.

 

Sandık Görevlileri Konum Özelliğinden Takip Altına Alınacak

 

Uygulamayı akıllı telefonuna indiren sandık görevlileri, sabah saatlerinden oy pusulaları teslim edilene kadar konum özelliği kullanılarak takip edilecek. Görevlinin kayıtlı olduğu sandığın başında bulunmaması halinde genel merkeze gidecek olan kayıtlar yardımıyla geçmiş yıllarda yaşanan riskler bertaraf edilmiş olacak.

 

Uygulamanın nasıl kullanılacağına dair bilgilere, ekran görüntülerine ve kullanım koşullarına ait bilgilere hizmetlerimiz aracılığıyla erişim sağlanabilir. Ülkemizde yapılan seçimlerin daha güvenli olması için hayata geçirilen yazılım, zayıf noktaları takip ederek gerekli görülmesi halinde yeni elemanlarla takviye edilmesini sağlar. Sandık görevlileri bulundukları görev yerinde herhangi bir sorun yaşamaları halinde arama butonuna basarak yetkililerle anlık iletişim kurabilir ve sorunların giderilebilmesi için destek talebinde bulunabilir.

 

Oy sayımı yapılırken bilgiler;

 

* Cumhurbaşkanlığı seçimi

* Milletvekili genel seçimi adı altında iki farklı kategoride takip edilebilir.

 

Her iki oylamaya ait seçim tutanaklarının fotoğraflarının okunur bir şekilde çekilmesini ve ilgili birime yönlendirilmesini sağlayan sistem, elde edilen sonuçların optik okuyucular yardımıyla otomatik olarak ve hızla sisteme yüklemesini yapacak.

 

Otomatik Görevli Tanıtım Sistemi

 

Gönüllü başvuru sistemine göre çalışan uygulama Android sistemde çalışan akıllı telefonlara ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Millet İttifakını oluşturan partilerin yanı sıra HDP’nin de dahil olduğu çalışmalar kapsamında hazırlanan yazılım, seçim gecesinde devam edecek çalışmaların tek bir merkez altından denetlenmesini sağlayacak. Çalışmalara dahil olan partilerin yöneticilerinin bulunabileceği seçim merkezinde ülke genelinde yapılan seçimlere gölge düşmemesi için titiz çalışmalar gerçekleştirilecek.

 

CHP tarafından hazırlanan ancak ittifaka dahil olan her parti çalışanı ve görevlisinin IOS uygulamasıyla çalışan akıllı telefonlarına indirebilecekleri yazılım, tüm partiler tarafından görülebilecek ve bilgi akışı sağlanabilecek. Uygulamayı telefonuna indiren ve seçim günü görevli olmak isteyenler yükleme işlemini başarıyla tamamladıktan sonra sistem üzerinden;

 

* Görev yeri tercihinde bulunabilecekler

* Zorlu bölgelerde görev almak istediklerini ilgili birime bildirebilecekler.

 

Destek ekibiyle canlı görüşme özelliği de bulunan seçim takip uygulaması, kullanıcıların seçim günü yaşayabilecekleri durumlara karşı önceden detaylı bilgilendirmeler yapar. Sisteme güvenli bir şekilde dahil olmak isteyen Itunes kullanıcıları uygulamayı güvenli bir şekilde indirdikten sonra;

 

* Konum servisi

* Bildirimlere izin vererek sistem içine kolay bir şekilde dahil olabilirler.

 

Bütün Vatandaşlar Kullanabilir

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu OHAL kapsamında seçimlerin herhangi bir güvenlik tehdidi altında kalmadan tamamlanabilmesi için hazırlanan yazılıma sitemiz üzerinden erişim sağlanabilir. Oyuna sahip çıkmak isteyen ve bugüne kadar yaşananları düşünerek görevli olmak isteyen herkesin sistem üzerinde bulunan indir butonunu kullanarak bir parçası olacağı uygulama 24 Haziran günü ve seçimin 2.tura sarkması halinde 8 Temmuz’da da kullanılabilir olacak. Seçimler güvenilir bir ortamda mı yapılıyor sorusuna cevap niteliğinde olan uygulama, süreçle ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerinin en az indirilmesini sağlayacak.

 

Akıllı telefonlarda kullanılabilecek uygulama; sadece partililerin sandık görevlileri tarafından değil, müşahitler ve tüm vatandaşlar tarafından indirilerek güvenli ve adil seçim kriterleri takip edilebilir. Optik Karakter Tanıma programı eşliğinde çalışacak olan sistem, elde edilen verilerin genel merkeze hızlı ve aynen yansımasına imkan tanıyacak. Sayfalarımız üzerinden ücretsiz olarak indirilebilecek program sayesinde her vatandaş oyunun bekçisi ve günün sonunda Türkiye’nin kahramanı olabilir!

Adil Seçim Uygulaması Nasıl Kurulur?

  • Uygulamayı indirin
  • Telefon numaranızı girin
  • Mesaj olarak gelen onay kodunu giriniz.
  • Profil bilgilerinizi doldurunuz. Kişisel Bilgileriniz ve Görev Yeri Tercihi)
  • İsteğe bağlı olarak > Zorunlu bölgelerde görev almak istiyorum. işaretlenebilir.
  • Kaydet’ e basarak kayıt işleminiz tamamlanmaktadır.

Adil Seçim Uygulaması menüsünde neler var

  • Kamera (Seçim tutanaklarının fotoğrafları buradan çekilecektir.)
  • Destek Hattı (Çağrı merkezini arama, Canlı Destek Hattı)
  • Profil Menüsü
  • S.S.S  (sıkça sorunlan sorular)

 

Android İçin İndir

IOS İçin İndir

 

Tıklayınız