5 Ghz Wifi Neden Daha Az Çekiyor? (802.11 Ac)

0
92

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber internet kullanım oranı da artmıştır. Ancak internet servisi kullanan kişilerin sık sık karşılaştığı bir problem vardır. O problem ise çekim alanı sorunudur. İnternetin yavaş olması nedeni ile büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir. Ancak elde bulunan bağlantıdan en iyi şekilde verim almak öğrenilebilir ise şikâyetler de azalacaktır. Peki, neden 5G çekim alanı azdır? Bu sorunun cevabı çözüm için de önemli bir adım olacaktır.

 İnternet Ağı Üzerindeki Yoğun Trafik

5 Ghz ile internete bağlanıldığında radyo dalgaları kullanılmaktadır. Bu durum radyo istasyonlarındaki duruma benzetilebilir. Evde herhangi bir odada internetiniz en iyi şekilde çekerken, bir diğer odaya gittiğinizde çekim gücü düşebilir. Bu sorun pek çok kişinin başına gelmektedir.

İnternet teknolojisinin her geçen gün değişmesi yeni sistemleri de ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda ikamet edilen muhitte kaç tane kablosuz ağ kullanıldığı önem taşımaktadır. Eğer aynı ortamda çok sayıda kablosuz ağ var ise, internet barları tam olarak dolu olsa bile sinyal trafiğinin yoğun olması internetin çekmesine engel olmaktadır.

 Aynı İnternet Adresine Birden Çok Kişinin Bağlanması

İnternet teknolojisi çıktığından bu yana kullanılan en önemli sürüm 802.11 ac sürümüdür. Veri aktarım hızı çok yüksek olan bu sürümde bazı nedenler ile aksamalar görülmektedir. Bunlardan en önemlisi aynı ağa birden çok kişinin bağlanmasıdır.

Bu durumdan kurtulmak için modemin kanal ayarlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada en az kullanılan kanal seçilir ve bu yöntem ile internete girişmeye çalışılır ise hızın arttığı görülecektir.

Tek Sefer Veri Alıp Gönderme Durumu

Kablosuz bağlantı cihazları tek seferde veri alır veya veri gönderir. Aynı anda her iki işlemi de gerçekleştiremez. Bu sistemi sağlayan teknolojik cihazlara yarı çift yönlü sistem denilmektedir.

Tam çift yönlü sistem kullanılır ise internetin bağlantısı da hızlı olur. Ancak yarı çift yönlü sistemde aynı anda farklı işlemler gerçekleştirilemediği için internet hızı düşmektedir.

İnternetin hızını etkileyen unsurlardan biri de modem cihazının yeridir. Sinyal dağıtan cihazın orta noktalarda olmasına önem verilmelidir. Duvar kısmına yakın olan cihazlarda internet gücü azalmaktadır.

 

Tıklayınız