4.5G Kullanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

0
27

Son hız olarak bilinen ve günümüzde özellikle merkezi lokasyonlarda kullanımda öncülük gösteren LTE bant genişliği sayesinde 100 mega bite kadar internette hız sağlayabilmekteyiz. Bu hızı her yerde göremesek de her ilin merkez ilçesinde bu hızlara nerdeyse ulaşılmaktadır.

  1. LTE Nedir?

LTE olarak çok fazla bilinmese de aslında tam manasıyla 4.5G olarak daha fazla anılmaktadır. 4.5G Kullanımı artık artan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, full hd hatta ultra hd videoların sanal ortamda gezinmesiyle bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ihtiyacı karşılamak için bu işi yapan operatör firmaları baz istasyonlarının ayarını bir tık daha açarak ve uygulamalarını da güncellemeleri neticesiyle bu teknolojiye kendilerinin ulaştıklarını ikna etmişlerdir.

  1. Nasıl Kullanırım?

Operatörler baz istasyonları ve gerekli güncellemelerle kendilerini 4.5G’ye hazırlamış olabilir fakat bir sorun ortaya çıkmakta eski nesil sim kart bu hızı desteklememektedir. Bunun aktif edilebilmesi için en yakın yetkili bayii’den sim kartın yeni sim kartlar ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu değişim ardından fabrika ayarıyla otomatik olarak açık gelen 4.5G servisi sayesinde baz istasyonu desteğinin olduğu her yerde kullanım mümkün olacaktır ve kullanımın aktif olup olmadığını uygulama marketinden indirilebilecek bir uygulama veya telefonunuzun çekim gücünü gösteren simge yanında LTE ya da 4.5G yazılarını görmemiz yeterli olacaktır. Eğer 4.5G inaktif ise ayarlardan girerek mobil bağlantı içerisinde şebeke modu alanını 4.5G ya da LTE olarak seçmemiz gerekmektedir. Bu seçim sonrasında 4.5G bağlantısı aktif olacaktır.

  1. Faydaları Nelerdir

                       Bahsettiğimiz gibi yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf ve videoların görüntülenmesi, sosyal hatta içeriklerin takibi, iş alanında yüksek boyutlu dosya gönderim ve alımı işlemlerinde 4.5G’nin faydasını fazlasıyla görmekteyiz. Bu servisin bize kattığı hız her zaman başlıca sebeplerden olsa da anlık olarak görüntüleme işlemlerinde de bu öncü hale gelmiştir. Canlı yayınlarda da dikkatinizi çekeceği üzere 4.5G Bağlantı şeklindeki ibareyi neredeyse her zaman görmekteyiz. Bunun kattığı fayda ile her zaman olmasa da koskoca canlı yayın araçlarına gerek duymadan canlı yayın işlemi yapılabilmektedir.

  1. Ücretlendirmeleri Hakkında

Başlıca 3 operatör firmasının fiyatlarının araştırılması ardından varılan kanıda ortalama fiyatlar yüksek meblağları bulmamakla birlikte uygun fiyatlarla uygun tarife sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Yüksek internetli olup tüm ihtiyaçları bu kanal üzerinden giderme düşüncesine dayalı tarifeler fazlasıyla bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok operatörde başlıca uygulamalarda kullanılmak üzere ek paketler yer almaktadır. Bu uygulamalar içerisinde ise: Facebook, Twitter ve İnstagram başı çekmektedir.

4.5G Kullanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Cihaz üzerinden ayarlar için sırası ile

  • Uygulamalar
  • Ayarlar
  • Bağlantılar
  • Mobil Ağlar
  • Şebeke Modu
  • LTE/3G/2G

LTE nedir, ne anlama gelir?

Microsoft To-Do (Beta) indir

Google Ödüllü Anketler İndir

Tıklayınız