4.5G Kullandığımda İnternet Paketim Çabuk Biter Mi?

0
82

Yeniçağın vazgeçilmesi olan telefonlar artık çoğu insanın elinden düşmüyor. Günümüzde popüler halde olan internet, telefonlarda da son 18 yıldır kullanılmaya başlandı. Evde, işte, okulda ve sokakta olmak üzere artık her yerde internet kullanımı yapmaktayız. Telefonların gelişmesi ve internet kullanımının artması ile birlikte popüler yeni uygulamalarda piyasaya giriş yapmıştır. Sosyal medyada milyonlarca kullanıcısı olan uygulamalar artık bir bütün haline gelmiş durumda. Fotoğraf paylaşımı, bilgi paylaşımı, arkadaşlar ile haberleşme konusunda birçok uygulama vardır.

İnstagram, Facebook, Twitter vs. gibi uygulamalarda internetimizi harcarız. 1 Nisan 2016 yılından itibaren ise 3G hizmeti veren Türkiye alt yapısı yeni, kapsamlı bir ağ olan 4.5G hizmetine geçiş yapmıştır. Bu hizmet ile bağlantı hızı arttırılması planlanmıştır. 3G hizmetine göre internet 10-15 kat arasında daha hızlı ve daha kullanılabilir hale getirildi. 4.5G gelmesi ile birlikte yeni hatlar çıkmaya başladı. Bu hizmeti kullanabilmek adına 4.5G destekli operatör hatları kullanılması gerekmektedir. Bazı kişiler hala 3G kullanımı yapmaktadır fakat internet ile birçok işlemini yapan kullanıcılar 4.5G hizmetine geçmiştir.

Dünden Bugüne Mobil İletişim

Ülkemizde ilk başta 1G olarak çıkmıştır. 1994 yılında ilk cep telefonu görüşmesi yapıldı. O zamanın Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakanı Tansu Çiller telefon ile ilk kez görüşen kişiler oldu. sms kullanımı ise ilk defa 1995 yılında yapılmıştı. Edge teknolojisi ile 2000 yıllarında 2G hizmetine geçildi. 3G hizmeti günümüze 2009 yılında gelirken 2016 yılına kadar bu devam ederek 2016 yılında 4.5G alt yapısına geçilerek büyük bir internet hızı ülkenin 81 iline getirildi.

4.5G Faturayı Arttırır Mı? İnternet Paketleri Çabuk Biter mi?

Birçok kişinin kafasında soru işareti olarak kalan ve bu sorulara cevap arayan kişiler var. Bu soru 4.5G kullanmak internet paketi bitmesini çabuk sağlar mı? sorusudur. 4.5G internette sizlere geniş bir hizmet vererek internette izlediğiniz videoları daha kaliteli ve donmadan izlemenizi sağlamaktadır. İzlediğiniz videolarda çözünürlük ve kalite çok üst boyuttadır ve bu videoları donmadan izlersiniz. Bunun yanı sıra dosya, fotoğraf, video ve belge aktarımlarını hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Gönderdiğiniz ekler ve videolar daha yüksek kalitede oldukları için daha yüksek boyutta indirme yapmaktadır. Bu durum veri kullanımınızı arttırmaktadır ve internet paketiniz böylelikle daha çabuk bitecektir. Yüksek boyutta açtığınız videolar aynı zamanda telefonun şarj kısmında büyük seviyelerde azalma sağlayacaktır. Daha rahat ve özgür dolaşım yapabilmek için kullandığınız internet paketini arttırabilirsiniz.

 

Tıklayınız