İlk defa iPhone kullananlar | Ayarlamalar

0

“Yeni iPhone aldım, ilk açılışta hangi ayarları, nasıl yapmalıyım?” sorusuna yanıt olacak bu rehberimizde yapmanız gerekenler ve uygulamanız gereken adımlar yer almaktadır.

İlk defa iPhone aldım, ne yapmalıyım, hangi adımları izlemeliyim?

Sim kart takma nasıl yapılır?

iPhone 7, 7 Plus, için;

iphone-4-sim-kart-takma

iPhone 6S, 6S Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus için;
iphone-4-sim-kart-takma

iPhone 5S, iPhone 5C ve iPhone 5 için;
iphone-5-sim-kart-takma

iPhone 4S, iPhone 4 için;
iphone-6-sim-kart-takma

Telefonu açtıktan sonra yapılması gereken düzenleme ve ayarlamalar

1-iPhone’u açın.

 •  Cihazınızı ilk açtığınızda karşınıza “Merhaba” yazısı çıkacaktır. Bu karşılama ekranını geçmek için alt kısımda bulunan “ayarlamak için kaydırın” ibaresine gelip sağa doğru sürükleyin.

“i” işareti ne işe yarıyor: Ekranın sağ alt kısmında bulunan mavi renkteki “i” simgesine dokunarak IMEI numaranıza göz atabilirsiniz.
iphone-yeni-baslayanlar-icin-rehber-1

2- Dil ve Ülke seçimi

 • Yaşadığınız ve kullanmak istediğiniz dile göre seçim yapın.

3- Wi-fi bağlantısını ve harita konum servisi etkinleştirme

 •  Bağlanmak istediğiniz Wi-fi (Kablosuz Ağ)’yi seçin. İnternet paketi (Hücresel veri) kullanımı için ise Hücresel Bağlantı Kullan’a basın ve etkinleştirin.
 • Konum servisleri ile Facebook, Swarm, Twitter vs. çeşitli uygulamalarda arkadaş bulma, konum belirtme işlemini gerçekleştirin.iphone-yeni-baslayanlar-icin-rehber-3

4- Iphone ekran kilitini parmak izi olarak ayarlayın (Touch ID)

Iphone 5s, 6, 6s, 7 ve 7 plus cep telefonun hepsinde parmak izi okuyucu ile ekran kilit’i yapabiliyorsunuz. artık tüm özelimiz olan Akıllı telefonlarımız korumak için artık şart. Ayrıca Itunes ve App store da siz hesabınızı kullanan bir kimse sizin parmak iziniz olmadan satın alma işlemi yapamayacak.

 • Cihazın güvenliği yüksek seviyede tutmak için Touch ID (Parmak izi şifreleme) ayarlamasını yapın.
 • Parmak izinizi iPhone’a tanıtın ve gelecekte ürün satın alma, telefon kilidi açma/kapatma işlemlerini gerçekleştirin.
 • Verilerinizi korumak için Parola yaratın.

iphone-yeni-baslayanlar-icin-rehber-4

5- Yedekleme ve aktarma

 • Eğer önceki cihazınızda da iOS işletim sistemi varsa iCloud veya iTunes yedeklemesini kullanarak dosyalarınızı yeni iPhone’a taşıyabilirsiniz.
 • Android kullancısıysanız eski verilerinizi, dosya ve albümlerinizi yeni iPhone’a aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aktarma yapmak istemiyorsanız “Yeni bir iPhone olarak Ayarlar”yı seçin.

6- Apple kimliği ve Apple kimliği alma

Itunes store ve App store dan yararlanmak, uygulama yüklememiz için gerekli olan bu kimlik aynı zamanda bizim bulut sistemine bağlanmamızı ve otomatik olarak yedeklememiz için olanak sağlıyor. Apple kimliği yani Itunes hesabına kesinlikle almamız ve unutmamız gereken bir hesaptır. Diğer İphonelar arasında görüşmenizi sağlayan Facetime ve imessage gibi uygulaları bu hesaplar sayesinde yararlanabiliyorsunuz.

 • Apple kimliği sahibi değilseniz “Apple kimliğiniz yok mu veya unuttunuz mu?” seçeğine gidin.
 • İki veya daha fazla Apple kimliği varsa “iCloud ve iTunes için farklı Apple kimlikleri kullanılsın” seçeğine gidin.
 • Apple kimliğiniz varsa kimlik ve parola bilgilerinizi girin.
  iphone-yeni-baslayanlar-icin-rehber-5

7- Siri 

 • Siri’yi kullanmak istiyorsanız “Siri’yi Ayarla” seçeneğine gidin.
 • Siri sesinizi tanımak için sizden bazı sözcük ve cümleleri seslendirmenizi isteyecektir.

8- Çözünürlük ve büyüklük 

 1. Size iki farklı ekran çözünürlüğü sunulacaktır. Normal ve büyütülmüş.
 2. Büyütülmüş çözünürlük ekranında ikon, metin çözünürlüğü daha fazladır.
  iphone-yeni-baslayanlar-icin-rehber-89- Bilgisayarınız’a İTUNES’ u yükleyin
  Eğer ki mac bilgisayarınız varsa zaten fabrika sürümü olarak yüklü gelmekte ama windosws işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız var sa burdan yükleyiniz. ITunes ne işe yarar diyorsanız. İtunes müzik ve fotoğraf alışverişinizi sağlıyor. bilgisayarınızda bulunan resim, video, müzikleri ve uygulamaları Iphone aktarmak için Itunes ‘ı kullanmanız gerekir. Ayrıca; İtunes programı Apple ürününüzü bilgisayarınıza yedeklemenize yardımcı olur.

  10-İphone etkileştirme

  Itunes’u yükledikten sonra sıra geldi Iphone’nunuzu etkileştirin. Hem Itunes hem de Iphone’ da Apple kimliğiniz ile giriş yapın. Böylelikle FaceTime, Find My Iphone, IMessage ve benzeri programları kullanmak için temel ayarları yapmış olursunuz.

  11-İphone Kurmaya başlayalım

  Itunes ve Apple kimliğini aldınız. Şimdi usb bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlayarak içeriği aktarmak gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi girdiniz. Iphonenun versiyonu düşük ise Itunes üzerinden güncelleyebilirisiz. Bir kez USB bağlantısı kurduktan sonra ayarları değiştirebilir, hatta Wi-fi üzerinden senkronize edebilirsiniz.

  12-Icloud ‘u yapılandırın

  Icloud sayesinden diğer Apple ürünlerinizi tek hesapta yönetebilirsiniz. Mac bilgisayarınız, tabletiniz, mobil cihazınız var sa Apple’ın kendi sunucularına yedekleyerek her zaman ve her yerde bilginize ulaşabilirsiniz. örnek vermek gerekirse; Iphone telefonunuzda çektiğiniz fotoğraflar, ev de duran Ipad air tabletinize sadece İnternet bağlantısı kurarak fotoğraflarınıza ulaşabilirsiniz. Veya ıcloud’ a yedeklediniz. silseniz bile verilerinizi geri çağırabilirsiniz. Itunes’ ta satın aldığınız uygulamaları yeniden yüklemenizi sağlar.

  13-Iphonemu ‘u bul özelliği

  Iphonenu mu bul özelliğini aktif hale getirdiğinizde, Cihazınız kaybolduğunu yada çalısa bile GPS üzerinden haritadan ulaşabilirsiniz. Apple’ın geliştirdiği Find My iphone sitesinden cihazınızı bulmak için Icould kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz lazım. Icould adresini niçin unutmamız gerektiğini hatırlatan bir özellik daha.

  14-Tıbbi bilgilerinizi ayarlamak

  Her hangi bir sağlık probleminiz de refakatçimiz sağlık sorunlarınızla alakalı bir bilgiye sahip olamaya bilir. Eğer ki tıbbi bilgilerinizi Iphone eklerseniz, size müdahile edecek olan doktor aldığınız ilaçlara, alerjinizin olup olmamasına ve sizin genel sağlığınızla alakalı bir bilgiye sahip olur. Ve yanlış müdahile yapmak zorunda kalmaz.

  15-Ana sayfa uygulamaları 

  Arama yapma, mesajlaşma, E-posta uygulamalarının nereden alıp gönderdiğimizi, kamera özelliklerini, fotoğraflarımızı nereden bakacağımızı, internet tarayıcınızın adının safari olduğunu, bildirimlerin nereden bakacağımızı, ayarlar kısmı, uygulamaları nereden yüklememiz gerektiğini. Hepsini tek tek bakmakta yarar var. Biraz mesai harcamamız gerekecek.

  16-App store’ dan uygulama yükleme

  Apple’ın uygulama yükleme noktası olan App store kullanmakta olduğunuz tüm sosyal medya uygulamaları yüklemeye başlayın. Whatsapp, oyun uygulamaları, sağlık ve fitness uygulamaları, harita uygulamaları, vb. uygulamaları App store’da bulabilirsiniz.

  17- Son olarak

 • Başla’ya basın ve Yedekleme noktası oluşturarak başlangıçta sahip olduğunuz verilerin kopyasını yaratın.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için yorum veya soru-cevap panelimizi kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ